Sonraki

Önceki

Ğogull Çetin Öner Hayatını Kaybetti


Ğogull Çetin Öner Hayatını Kaybetti

Diasporadaki Çerkes edebiyatının değerli ismi Ğogull Çetin Öner hayatını kaybetti.

Ğogull Çetin Öner 1943 yılında Kayseri’nin Sarız ilçesinde doğdu. Kabardey kökenli olan Öner, Adıgelerin Ğogull ailesine mensuptur. Çocukluğu Binboğa eteklerinde ve Çukurova’da geçen Öner, Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Banka İşletmesi Bölümü'nden mezun olduktan sonra, 1963 yılında Ankara Sanat Tiyatrosu'na girdi. Burada, 40'tan fazla oyunda görev aldı. 3 yıl boyunca Tiyatro İşçileri Sendikası (TİSEN) Ankara Şube Başkanlığı görevinde bulundu. 1972-1973 yılları arasında Milliyet Gazetesi'nin Sanat Dergisi Ankara Temsilciliği'ni yürüttü. Olay ve Barış gazetelerinde tiyatro eleştirileri yazdı.

1973 yılında Ankara Sanat Tiyatrosu'nda (AST) sanat yönetmenliği görevinden ayrılarak, TRT'de prodüktör olarak göreve başladı. TRT'nin ilk yerli televizyon dizisi olan, Aziz Nesin'in yazdığı "Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz"ı yönetti. Birçok televizyon oyununda oynadı.

1981 yılında Radyo TV Muhabirleri Derneği’nce Yılın TV yıldızı, 1982 yılında Çağdaş Gazeteciler Derneği tarafından Yılın Yayıncısı seçildi.

1972 yılında Yeni A dergisinde ilk öyküsü Keklik, 1975’de ilk kitabı Gülibik yayınlandı. Kitap 1978 yılında Almanca’ya çevrilerek bu ülkede değişik yayınevlerince 5 kez basıldı. Gülibik öyküsü ZDF-TRT ilk ortak yapımı olarak filme çekildi. Kitap, Almanca konuşulan tüm ülkelerde okuma kitabı olarak okullara tavsiye edildi.

2006-2007 döneminde Kafkas Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu'nda görev aldı.

Çetin Öner'in Şu Bizim Çerkesler, Dağlara Yazılıdır, Gülibik, Dünyanın Bütün Kedileri, Mavi Kuşu Gören Var mı?, Kargalar Kara Değildi, Kömürcü Çocuk, Portakal, Piyango, Kalem, Karakar, Keloğlan isimli şiir, roman ve deneme türü kitaplarının yanı sıra çok sayıda şiiri yayınlanmıştır.

Çetin Öner'in cenazesi 15.09.2016 tarihinde ikindi namazını müteakiben Karşıyaka Mezarlığından kaldırılacaktır.

Kendisine Allah'tan rahmet, ailesine ve tüm sevenlerine başsağlığı diliyoruz.


Çerkes Derneği Yönetim Kurulu

7954 kişi görüntüledi. Yazıcı Sürümü
İçeriği Paylaş: