ELBRUZ GAYTAOĞLU: ÇERKES DANSLARININ TUTKULU MİRASÇISI
![ELBRUZ GAYTAOĞLU: ÇERKES DANSLARININ TUTKULU MİRASÇISI](uploads/kisiler/elbruz-gaytaoglu4.jpg)
ELBRUZ GAYTAOĞLU: ÇERKES DANSLARININ TUTKULU MİRASÇISI
Kültürel zenginliğin en güzel ifadesi olan dans, bazen sadece bir ritim değil, aynı zamanda bir mirastır. Bu mirası yaşatan ve Çerkes danslarını tutkuyla temsil eden isimlerden biri, Elbruz Gaytaoğlu'dur.
1961 yılında Ankara Kuzey Kafkasya Kültür Derneği kurulduğunda, Elbruz Gaytaoğlu, yönetim kurulunun önerisi üzerine bir folklor ekibi kurma kararı aldı. Yetenekli genç dansçıları bir araya getirerek ekip oluşturdu. İlk gösterilerini sınırlı imkanlarla Cebeci'deki bir düğün salonunda gerçekleştirdi. Ancak kısa sürede katılımlar arttı ve daha geniş mekanlarda unutulmaz gösterilere devam ettiler.
Gaytaoğlu'nun öğrencilerine olan sevgisi ve saygısı her zaman gözler önündeydi. Onları kendi çocukları gibi gördü ve gençlere Çerkes müzikleri ve akordeonla tanışma fırsatı sağladı. Çerkes danslarını özgün bir şekilde icra etmeye büyük özen gösterdi. Geleneklere ve kültüre olan bu derin bağlılık, her performansta kendini gösteriyordu.
17 yıl boyunca yüzlerce dansçı yetiştirdi ve binlerce kişiye kendi kültürlerini ve danslarını sevdirdi. Ancak, 2 Eylül 1977'de, sadece 51 yaşında, aramızdan ayrıldı. Bu ayrılık, onun izinden gitmek isteyen öğrencileri için bir başlangıç oldu. Geçen yıllara rağmen, Gaytaoğlu'nun mirası yaşatılmaya ve gelecek nesillere Elbruz ateşi aktarılmaya devam ediliyor.
Adını Çerkes danslarının içten bir mirasçısı olarak tarihe yazdıran Elbruz Gaytaoğlu'nu saygıyla ve rahmetle anıyoruz.
TURGUT ALTINOK DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde AK Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Turgut Altınok beraberindeki heyet ile birlikte 24 Mart Pazar günü derneğimizi ziyaret etti.
DUHAN KALKAN DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde AK Parti Çankaya Belediye Başkan Adayı Duhan Kalkan 21 Mart Perşembe akşamı derneğimizi ziyaret etti.
DÜZCE KAFKAS ANITI AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDIK!
Düzce Çerkeslerinin tarihsel sürecini sanatsal bir dille anlatan Düzce Kafkas Anıtı rölyefinin açılış töreni 16 Mart Cumartesi günü gerçekleştirildi.
HÜSEYİN CAN GÜNER DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi Çankaya Belediye Başkan Adayı Hüseyin Can Güner 10 Mart Pazar günü derneğimizi ziyaret etti.