DIĞEĞAZE (GÜN DÖNÜMÜ VE KIŞA GİRİŞ TÖRENİ) COŞKULU BİR ŞEKİLDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ
![DIĞEĞAZE (GÜN DÖNÜMÜ VE KIŞA GİRİŞ TÖRENİ) COŞKULU BİR ŞEKİLDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ](https://www.cerkes.org.tr/images/articles/large/6.jpg)
DIĞEĞAZE (GÜN DÖNÜMÜ VE KIŞA GİRİŞ TÖRENİ) COŞKULU BİR ŞEKİLDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ
Çerkeslerin en eski geleneklerinden biri olan Dığeğaze (Gün Dönümü ve Kışa Giriş) Törenin de yapıldığı yeni yılın ilk zexes gecesi çoşkulu bir şekilde gerçekleştirildi.
Yoğun bir katılımın olduğu geleneksel zexes gecemizde anavatanda halen uygulanan ancak diasporada unutulmuş olan Dığeğaze (Дыгъэгъазэ) töreni ilgili değerli büyüklerimizden Fahri Huvaj tarafından bu eski geleneğin tarihi ve kültürel süreci ile bilgi verildi.
Doğanın canlılığının sona erişi, uzun bir dinlenme ve sessizlik döneminin başlangıcı olarak değerlendirilen, yıldızların tekrar göğe yükselmeleri ve Güneş'in tekrar yüzünü göstererek dünyayı ısıtması adına Tha’dan iyi dileklerde bulunulan Dığeğaze (Дыгъэгъазэ) töreni, gençlerimiz tarafından temsili olarak canlandırılırken yapılan xhuaho sonrasında wuic halkası kurularak düğün başlatıldı.
Coşkulu bir şekilde devam eden düğünümüze gençlerimizin daveti üzerine katılan thamadelerimiz de eşlik etti. Gecenin thamadesi İlhan Ageça tarafından yapılan xhuaho’nun ardından düğünden ayrılan büyüklerimiz ve ilgililer tarafından orta katta "Modern Kent Yaşamı ve Xabze" konulu sohbet gerçekleştirildi.
Şehir dışından gelen misafirlerimizin de katılımıyla devam eden geleneksel zexes gecemiz geç saatlere kadar tüm coşkusuyla devam etti. Bu güzel ve anlamlı geceye katılarak bizleri yalnız bırakmayan tüm hemşehrilerimize teşekkür ediyoruz.
TURGUT ALTINOK DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde AK Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Turgut Altınok beraberindeki heyet ile birlikte 24 Mart Pazar günü derneğimizi ziyaret etti.
DUHAN KALKAN DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde AK Parti Çankaya Belediye Başkan Adayı Duhan Kalkan 21 Mart Perşembe akşamı derneğimizi ziyaret etti.
DÜZCE KAFKAS ANITI AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDIK!
Düzce Çerkeslerinin tarihsel sürecini sanatsal bir dille anlatan Düzce Kafkas Anıtı rölyefinin açılış töreni 16 Mart Cumartesi günü gerçekleştirildi.
HÜSEYİN CAN GÜNER DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi Çankaya Belediye Başkan Adayı Hüseyin Can Güner 10 Mart Pazar günü derneğimizi ziyaret etti.