Sonraki

Önceki

DIĞEĞAZE (GÜN DÖNÜMÜ VE KIŞA GİRİŞ TÖRENİ) COŞKULU BİR ŞEKİLDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ


DIĞEĞAZE (GÜN DÖNÜMÜ VE KIŞA GİRİŞ TÖRENİ) COŞKULU BİR ŞEKİLDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Çerkeslerin en eski geleneklerinden biri olan Dığeğaze (Gün Dönümü ve Kışa Giriş) Törenin de yapıldığı yeni yılın ilk zexes gecesi çoşkulu bir şekilde gerçekleştirildi.

Yoğun bir katılımın olduğu geleneksel zexes gecemizde anavatanda halen uygulanan ancak diasporada unutulmuş olan Dığeğaze (Дыгъэгъазэ) töreni ilgili değerli büyüklerimizden Fahri Huvaj tarafından bu eski geleneğin tarihi ve kültürel süreci ile bilgi verildi.

Doğanın canlılığının sona erişi, uzun bir dinlenme ve sessizlik döneminin başlangıcı olarak değerlendirilen, yıldızların tekrar göğe yükselmeleri ve Güneş'in tekrar yüzünü göstererek dünyayı ısıtması adına Tha’dan iyi dileklerde bulunulan Dığeğaze (Дыгъэгъазэ) töreni, gençlerimiz tarafından temsili olarak canlandırılırken yapılan xhuaho sonrasında wuic halkası kurularak düğün başlatıldı.

Coşkulu bir şekilde devam eden düğünümüze gençlerimizin daveti üzerine katılan thamadelerimiz de eşlik etti. Gecenin thamadesi İlhan Ageça tarafından yapılan xhuaho’nun ardından düğünden ayrılan büyüklerimiz ve ilgililer tarafından orta katta "Modern Kent Yaşamı ve Xabze" konulu sohbet gerçekleştirildi.

Şehir dışından gelen misafirlerimizin de katılımıyla devam eden geleneksel zexes gecemiz geç saatlere kadar tüm coşkusuyla devam etti. Bu güzel ve anlamlı geceye katılarak bizleri yalnız bırakmayan tüm hemşehrilerimize teşekkür ediyoruz.

1167 kişi görüntüledi. Yazıcı Sürümü
İçeriği Paylaş: