Sonraki

Önceki

Derneğimizde 21 Mayıs Anma Töreni Yapıldı


Derneğimizde 21 Mayıs Anma Töreni Yapıldı

21 Mayıs Pazartesi akşamı derneğimizde Sürgünde yitirdiklerimizin anısına bir program düzenlendi.Çerkes Derneği başkanı Yinal Kozok'un konuşmasıyla başlayan program sinevizyon eşliğinde bir tiyatro gösterisiyle devam etti. Programa hemşerilerimiz yoğun ilgi gösterdi.

 

Dernek başkanı konuşmasında şunları söyledi:Burada bulunan herkesin çok iyi bildiği üzere bugün Çerkeslerin anavatanları Kafkasya’dan sürülüşlerinin 148nci ve aynı zamanda tarihin tozlu sayfalarında unutulmaya terk edilmeyecek kadar acı bir soykırımın yıldönümü.


148 yıl önce, 21 Mayıs 1864’te Rus orduları Kbaada köyünde bir resmigeçit töreniyle Kafkasya’da 100 yıldan uzun zamandır devam eden savaşın bittiğini, Kafkasya’nın artık tamamen işgal edildiğini ilan etmişlerdi.


Bu uzun savaş ve savaşı izleyen on yıllar boyunca yüzlerce Çerkes köyü yakılıp yıkıldı, yüz binlerce insan öldürüldü, milyonlarcası sürgüne gönderildi. Bu aslında bir son değil, yepyeni bir dönemin başlangıcıydı. Rusya bugüne kadar bölgedeki saldırgan politikalarını devam ettirdi. Bütün Kafkasya’da yaşayan her bir halka farklı zamanlarda sürgünler dayatıldı. Katliamlar yapıldı. Soykırım uygulandı.


Bugün de Krosnaya Polyana’da, yani yine Kbaada’da Rusya Çerkeslere dayatılan sürgün ve uygulanan soykırımın sorumluluğunu kabul etmek yerine, bu sürgün ve soykırım topraklarında Kış olimpiyatları düzenlemeyi tercih ediyor. Kendi vatanımıza bizleri turist vizesiyle alıyor. Çifte vatandaşlık hakkımızı vermiyor. Okullarda verilen Adige dili derslerini çok görüp saatlerini azaltıyor, hayatın bütün alanlarında kimliksizleşmeyi dayatıyor.


Elbette bu Rusya’nın tercihidir. Ama bizimde söyleyecek bir sözümüz var, olmalıdır. Bu da bu soykırıma direnmektir. Adalet sağlanana dek soykırımı unutmayacağız, unutturmayacağız.

13147 kişi görüntüledi. Yazıcı Sürümü
İçeriği Paylaş: