Derneğimizde 21 Mayıs Anma Töreni Yapıldı
![Derneğimizde 21 Mayıs Anma Töreni Yapıldı](https://www.cerkes.org.tr/images/news/large/21mayiscerkessurgunu.jpg)
Derneğimizde 21 Mayıs Anma Töreni Yapıldı
21 Mayıs Pazartesi akşamı derneğimizde Sürgünde yitirdiklerimizin anısına bir program düzenlendi.21 Mayıs Pazartesi akşamı derneğimizde Sürgünde yitirdiklerimizin anısına bir program düzenlendi.
Çerkes Derneği başkanı Yinal Kozok'un konuşmasıyla başlayan program sinevizyon eşliğinde bir tiyatro gösterisiyle devam etti. Programa hemşerilerimiz yoğun ilgi gösterdi.
Dernek başkanı konuşmasında şunları söyledi:
Burada bulunan herkesin çok iyi bildiği üzere bugün Çerkeslerin anavatanları Kafkasya’dan sürülüşlerinin 148nci ve aynı zamanda tarihin tozlu sayfalarında unutulmaya terk edilmeyecek kadar acı bir soykırımın yıldönümü.
148 yıl önce, 21 Mayıs 1864’te Rus orduları Kbaada köyünde bir resmigeçit töreniyle Kafkasya’da 100 yıldan uzun zamandır devam eden savaşın bittiğini, Kafkasya’nın artık tamamen işgal edildiğini ilan etmişlerdi.
Bu uzun savaş ve savaşı izleyen on yıllar boyunca yüzlerce Çerkes köyü yakılıp yıkıldı, yüz binlerce insan öldürüldü, milyonlarcası sürgüne gönderildi. Bu aslında bir son değil, yepyeni bir dönemin başlangıcıydı. Rusya bugüne kadar bölgedeki saldırgan politikalarını devam ettirdi. Bütün Kafkasya’da yaşayan her bir halka farklı zamanlarda sürgünler dayatıldı. Katliamlar yapıldı. Soykırım uygulandı.
Bugün de Krosnaya Polyana’da, yani yine Kbaada’da Rusya Çerkeslere dayatılan sürgün ve uygulanan soykırımın sorumluluğunu kabul etmek yerine, bu sürgün ve soykırım topraklarında Kış olimpiyatları düzenlemeyi tercih ediyor. Kendi vatanımıza bizleri turist vizesiyle alıyor. Çifte vatandaşlık hakkımızı vermiyor. Okullarda verilen Adige dili derslerini çok görüp saatlerini azaltıyor, hayatın bütün alanlarında kimliksizleşmeyi dayatıyor.
Elbette bu Rusya’nın tercihidir. Ama bizimde söyleyecek bir sözümüz var, olmalıdır. Bu da bu soykırıma direnmektir. Adalet sağlanana dek soykırımı unutmayacağız, unutturmayacağız.
TURGUT ALTINOK DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde AK Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Turgut Altınok beraberindeki heyet ile birlikte 24 Mart Pazar günü derneğimizi ziyaret etti.
DUHAN KALKAN DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde AK Parti Çankaya Belediye Başkan Adayı Duhan Kalkan 21 Mart Perşembe akşamı derneğimizi ziyaret etti.
DÜZCE KAFKAS ANITI AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDIK!
Düzce Çerkeslerinin tarihsel sürecini sanatsal bir dille anlatan Düzce Kafkas Anıtı rölyefinin açılış töreni 16 Mart Cumartesi günü gerçekleştirildi.
HÜSEYİN CAN GÜNER DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi Çankaya Belediye Başkan Adayı Hüseyin Can Güner 10 Mart Pazar günü derneğimizi ziyaret etti.