Çerkeslerin Sürgünü: Dün, Bugün, Yarın
![Çerkeslerin Sürgünü: Dün, Bugün, Yarın](https://www.cerkes.org.tr/images/articles/large/imag0469.jpg)
Çerkeslerin Sürgünü: Dün, Bugün, Yarın
Bugün Ankara'da TEPAV Konferans salonunda "Çerkeslerin Sürgünü: Dün, Bugün, Yarın" adlı bir konferans gerçekleştirildi.
Kaffed tarafından Çerkes Soykırımının ve Sürgününün 150. yılı etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen konferansa Hamburg Etnoloji Müzesi'nden Prof. Dr. Wulf Köpke, Çukurova Üniversitesi'nden Doç. Dr. Cahit Aslan, Radikal Gazetesi'nden Gazeteci Fehim Taştekin ve Kaffed Yönetim Kurulu Üyesi Zeki Kartal konuşmacı olarak katıldı.
Bu sene Almanya'da Hamburg Etnoloji Müzesi'nde açılan ve 25 Mayıs tarihine kadar ziyarete açık olan Çerkes Müzesi'ni yaşama geçiren Köpke müzenin oluşturulma sürecini özetledikten sonra Çerkes sürgünüyle ilgili kişisel düşünce ve deneyimlerini aktardı. Ardından söz alan Aslan 19. yüzyılda Çerkeslerin yaşadıkalrı sürecin neden bir soykırım olarak adlandırılması gerektiğine dair bir sunum yaptı. Radikal Gazetesi yazarı Taştekin güncel veriler ışığında Kafkasya ve Çerkeslere dair düşüncelerini ve projeksiyonlarını aktardı. Son olarak Kaffed'i temsilen konferansa katılan Kartal Kaffed'in Çerkes Sürgünü hakkındaki görüşlerini aktararak Çerkeslerin bugüne kadarki süreçlerini özetledi.
Konferans dinleyicilerin konuşmacılara yönelttiği sorularla sona erdi.
TURGUT ALTINOK DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde AK Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Turgut Altınok beraberindeki heyet ile birlikte 24 Mart Pazar günü derneğimizi ziyaret etti.
DUHAN KALKAN DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde AK Parti Çankaya Belediye Başkan Adayı Duhan Kalkan 21 Mart Perşembe akşamı derneğimizi ziyaret etti.
DÜZCE KAFKAS ANITI AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDIK!
Düzce Çerkeslerinin tarihsel sürecini sanatsal bir dille anlatan Düzce Kafkas Anıtı rölyefinin açılış töreni 16 Mart Cumartesi günü gerçekleştirildi.
HÜSEYİN CAN GÜNER DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi Çankaya Belediye Başkan Adayı Hüseyin Can Güner 10 Mart Pazar günü derneğimizi ziyaret etti.