Sonraki

Önceki

Çerkesler 20 Mayıs'ta Alanlardaydı


Çerkesler 20 Mayıs'ta Alanlardaydı

Çerkes sürgününün ve soykırımının 148. yıldönümünde Çerkesler İstanbul’da buluştu. 20 Mayıs Pazar günü Taksim ve Beşiktaş’ta toplanan farklı gruplar birkaç farklı etkinlik gerçekleştirdi.

 

İlk olarak saat 13.00’te May21 organizasyonunun Türkiye ayağını temsil eden grup İstiklal Caddesi’nde Taksim Tramvay Durağı’nda buluştu. Grup, pankartlar eşliğinde slogan atarak Rusya Federasyonu'nun İstanbul Başkonsolosluğu önüne kadar yürüdü. Eylemciler, 'Katil Rusya Kafkasya'dan defol,' '21 Mayıs direniş günüdür,' ‘Kafkasya Faşizme mezar olacak’ şeklinde sloganlar attı. 'Soykırımı ve sürgünü unutturmayacağız' yazılı pankart açan grup, konsolosluk önünde basın açıklaması yaptıktan sonra dağıldı.

Sonrasında saat 15.00’te aynı noktada toplanan Çerkesya Platformunu oluşturan gruplar tarafından bir yürüyüş gerçekleştirildi. Ağıtlar ve ‘Çerkes Soykırımı Tanınmalıdır Pankartı’ eşliğinde Rusya Federasyonu konsolosluğu önüne kadar yürüyen grup konsolosluk önüne ‘Çerkes Soykırımı Tanınmalıdır’ yazan bir siyah çelenk bıraktı. ‘İnsanlık onuru Çerkesya’yı kuracak,’ ‘Yaşasın halkların kardeşliği,’ ‘Yaşasın Çerkes kalma mücadelemiz,’ gibi sloganlar atan grup basın açıklamasından sonra dağıldı.

Son olarak ise, Kafkas Dernekleri Federasyonu saat 16.00’da Beşiktaş’ta buluştu. Türkiye’nin pek çok ilinden federasyona üye derneklerin katıldığı anma etkinliği Dolmabahçe’de oluşturulan kortejin yürüyüşüyle başladı. ‘Rusya haklarımı geri ver,’ ‘Yaşasın halkların kardeşliği,’ ‘Çerkesce Televizyon istiyoruz,’ gibi sloganların atıldığı yürüyüşten sonra Beşiktaş sahilinde bulunan etkinlik alanına gelindi. Adigece ve Abhazca ağıtlarında söylendiği anma etkinliğinde Federasyona bağlı derneklerin gençleri temsili bir Soykırım Mezarlığı oluşturdu. Ayrıca uçakla üzerinde ’21 Mayıs Çerkes Sürgünü’ yazan dev bir flama gezdirildi. Anma etkinliği konuşmaların ardından sonra erdi.

 

 

 


 

 

13922 kişi görüntüledi. Yazıcı Sürümü
İçeriği Paylaş: