ÇERKES SOYKIRIMI VE SÜRGÜNÜ’NÜN 157. YILI
![ÇERKES SOYKIRIMI VE SÜRGÜNÜ’NÜN 157. YILI](uploads/haberler/21may.jpg)
ÇERKES SOYKIRIMI VE SÜRGÜNÜ’NÜN 157. YILI
Bugün 21 Mayıs; Çarlık Rusyası’nın Kuzey Kafkasya’yı işgal etme amacıyla başlattığı savaşın bittiği, 100 yılı aşkın bir süre mücadele eden Çerkeslerin soykırıma ve sürgüne tabi tutulduğu “Çerkes Soykırımı ve Sürgünü”nün sembol tarihi…
Yaşanan diğer tüm soykırımlar gibi insanlık tarihine kara bir leke olarak geçen bu katliamın tarihsel gerçekliği hiçbir kişi, kurum ve devlet tarafından reddedilmeye yer bırakmayacak şekilde açıktır. Bu sebeple, Çarlık Rusyası’nın mirasçısı olan Rusya Federasyonu, 18. yüzyıldan itibaren tarihi Çerkesya topraklarında ve genel olarak tüm Kuzey Kafkasya’da uyguladığı soykırım ve katliamlar sonucunda yaşanan tüm kayıp ve acılardan birinci derecede sorumludur.
Aradan geçen 157 yıla rağmen, Rusya Federasyonu Çerkes soykırımı ve sürgününü kabul etmek ve geçmişte işlediği suçların sonuçlarını telafi etmek yerine, Çarlık Rusyası’nın yayılmacı ve kolonyal bakış açısını aynen devam ettirmekte ve bu yönde politikalar gerçekleştirmektedir. Oysa biz gerçeğin ne olduğunu biliyoruz, soykırım sonrası varoluş mücadelesi veren bir halk olarak geçmişte yaşanan soykırımın bugün Rusya Federasyonu’nun inkar politikalarıyla devam ettirildiğini, tüm vicdan sahibi dünya kamuoyuna duyuracağız.
Tam da bu nedenle, sürgün ve soykırımın 157. yılında, tüm vicdan sahibi kamuoyuna ve dünya halklarına sesleniyoruz: Çerkes soykırımını tanıyın! Bugün Rusya, soykırım ve sürgünde etkin rol almış Rus generallerine ait büst, heykel ve anıtları tarihi Çerkesya topraklarında zorla bulundurarak, soykırım fiilinden adeta gurur duyduğunu bizlere her gün hatırlatmaktadır!
Bugünkü Rusya Federasyonu yönetimi, Rus olmayan vatandaşlarının kimlik, dil ve kültürel hakları başta olmak üzere temel haklarını kısıtladığı gibi, Kafkasyalılar üzerindeki baskısını, en ufak muhalefete karşı ortaya koyduğu hukuksuz uygulamalarla göstermektedir.
Yaşadığı sürgün ve soykırımı unutmayan, haklı davasını her geçen gün daha yüksek sesle dile getiren biz Çerkesler, dünyanın dört bir tarafına dağılmış insanlarımızın geleceğini, inkar politikalarının bitmesi ve haklı davamızın tanınmasında görüyoruz. Biz Çerkesler, Rusya geçmişiyle yüzleşip topraklarımıza huzur verene kadar haklı direnişimizi sürdüreceğiz. Yaşanan acıları unutmadık, unutmayacağız. Bu acıların bir daha asla yaşanmaması için de bu çağrımızı sürdürmeye devam edeceğiz. İntikam değil, adalet için, tekrar aynı acıları dünyada hiçbir halkın yaşamaması için sesleniyoruz: ÇERKES SOYKIRIMINI TANIYIN!
TURGUT ALTINOK DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde AK Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Turgut Altınok beraberindeki heyet ile birlikte 24 Mart Pazar günü derneğimizi ziyaret etti.
DUHAN KALKAN DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde AK Parti Çankaya Belediye Başkan Adayı Duhan Kalkan 21 Mart Perşembe akşamı derneğimizi ziyaret etti.
DÜZCE KAFKAS ANITI AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDIK!
Düzce Çerkeslerinin tarihsel sürecini sanatsal bir dille anlatan Düzce Kafkas Anıtı rölyefinin açılış töreni 16 Mart Cumartesi günü gerçekleştirildi.
HÜSEYİN CAN GÜNER DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi Çankaya Belediye Başkan Adayı Hüseyin Can Güner 10 Mart Pazar günü derneğimizi ziyaret etti.