Çerkes Dili ve Edebiyatı Bölümü Yeni Öğrencilerini Bekliyor
![Çerkes Dili ve Edebiyatı Bölümü Yeni Öğrencilerini Bekliyor](https://www.cerkes.org.tr/images/articles/large/duzce_unv__2.jpg)
Çerkes Dili ve Edebiyatı Bölümü Yeni Öğrencilerini Bekliyor
Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Çerkes Dili ve Edebiyatı Bölümü Yeni Öğrencilerini BekliyorDüzce Üniversitesi
Fen Edebiyat Fakültesi
Çerkes Dili ve Edebiyatı Bölümü
Yeni Öğrencilerini Bekliyor
Düzce Üniversitesi dünyada bir ilke öncülük ederek Fen Edebiyat Fakültesi Kafkas Dilleri ve Kültürleri Bölümü dâhilinde açtığı Çerkes Dili ve Edebiyatı Bölümü ile dört yıllık Lisans eğitimi vermektedir. 2014-2015 döneminde yeni öğrencilerini alacaktır. TS2 (Türkçe Sosyal2) puan türü ile öğrenci kabul edecek olan Bölümümüz, bir profesör, iki doçent ve bir yardımcı doçent ile akademik ve bilimsel faaliyetlerini sürdürmektedir.
Düzce Üniversitesi Çerkes Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim elemanları konusunda, Adıge Cumhuriyeti Maykop Devlet Üniversitesi ile gerçekleştirilen protokolle gelen Prof. Dr. Mira Khachemizova, Doç. Dr. Susana Shkhalakhova ve Doç. Dr. Ruzana Doleva’dan oluşanöğretim üyeleriyle birlikte eğitim-öğretim ve araştırma faaliyetlerini yürütmektedirler.
Bölümümüz, Çerkes Dili, Çerkes Dili ve Edebiyatı, Toplumdilbilimi ve Çerkes Kültürü konularına odaklı olan Bölümümüz, 2014-2015 Eğitim-Öğretim Yılı’nda lisans programına ek olarak Yüksek Lisans programı açma hazırlıkları tamamlandı ve YÖK’e gönderildi. Yüksek Lisans sonrası Doktora yapacak olanlar, Rus Federasyonu Adıge Cumhuriyeti’nde Maykop Devlet Üniversitesi’ne gönderileceklerdir.
Bölümümüzün amacı, dünyada en büyük Çerkes toplumunun yaşadığı Türkiye’de, Çerkes Dili ve Edebiyatı ile Adıge Xhabze’nin (Adıge Yaşam Felsefesi) öğrenilmesini, araştırılmasını ve yaşatılmasını sağlarken aynı zamanda Türkiye’nin kültür zenginliklerinden önemli bir ögeyi ortaya koymak, hedeflenmektedir.
Düzce Üniversitesi Konuralp Yerleşkesi
İstanbul ve Ankara’ya iki buçuk saatlik mesafeyle ulaşım kolaylığı olan Düzce ilimizde Çerkes Dili ve Edebiyatı Bölümü, Düzce Üniversitesi Konuralp yerleşkesindedir.
Programımızdan Çerkes Dili Filoloğu ünvanı ile mezun olacak öğrencilerimiz İngilizcenin yanında Bölümde kazandıkları Çerkes Dili ve Rus Dili yeterlilikleriyle, Türkiye ile Rus Federasyonu arasında hızla gelişen sosyo-kültürel ve ekonomik ilişkilerde önemli fırsatlara sahip olabileceklerdir. Mezunlarımız ayrıca Dilbilimi ve Toplum dilbilimi alanlarında akademik kariyer yapabilecek ve toplumsal araştırmalar gerçekleştirebilme becerileri ile tüm devlet kurumları dâhil birçok kurumda iş sahibi olabileceklerdir.
İletişim: Yrd. Doç. Dr. Fehmi ALTIN
Düzce Üniversitesi
Fen ve Edebiyat Fakültesi
Çerkes Dili ve Edebiyatı Bölümü, Konuralp Kampüsü – Düzce
Tel: +90 380 541 24 04 - dâhili: 3969,
Gsm: 0533 363 63 34
E-mail: fehmialtin@duzce.edu.tr
www.duzce.edu.tr
TURGUT ALTINOK DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde AK Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Turgut Altınok beraberindeki heyet ile birlikte 24 Mart Pazar günü derneğimizi ziyaret etti.
DUHAN KALKAN DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde AK Parti Çankaya Belediye Başkan Adayı Duhan Kalkan 21 Mart Perşembe akşamı derneğimizi ziyaret etti.
DÜZCE KAFKAS ANITI AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDIK!
Düzce Çerkeslerinin tarihsel sürecini sanatsal bir dille anlatan Düzce Kafkas Anıtı rölyefinin açılış töreni 16 Mart Cumartesi günü gerçekleştirildi.
HÜSEYİN CAN GÜNER DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi Çankaya Belediye Başkan Adayı Hüseyin Can Güner 10 Mart Pazar günü derneğimizi ziyaret etti.