Sonraki

Önceki

ÇERKES DERNEĞİ TİYATRO TOPLULUĞU NİBJEUG TEKRAR SAHNEDE


ÇERKES DERNEĞİ TİYATRO TOPLULUĞU NİBJEUG TEKRAR SAHNEDE

Nıbjeug Tiyatro Komisyonu, Nıbjeug adı altında 1999 yılı Kasım ayında dostlukları pekiştirmek, ihtiyaç sahiplerine yardım ulaştırmak maksadıyla kurulmuştur. Sonrasında dernekte eksikliği hissedilen, daha önceleri başarıyla yapılan tiyatroyu amaç ve araç edinmiştir. Bu doğrultuda çalışmalarına başlayan topluluğumuz ilk oyununu 2000 yılı Mayıs ayı Zexes gecesinde sergilemiştir.

Diasporada Çerkes tiyatrosunun gerekliliğine inanan, o tarihten bu yana perdesi hep açık olan Nıbjeug, Ankara dışında birçok şehirlerde de hemşerilerimizle buluşmuştur.

Toplumumuzun içinde bulunduğu durumun dününü, bugününü ve hatta yarınını tiyatro diliyle izleyiciye aktarmak, bu sanatı toplumumuza sevdirmek, tiyatronun aracılığıyla Çerkes kültürünü tanıtmak, yaşatmak ve toplumsal değerlerimizin önemini anlatmak Nıbjeug'un amaçlarıdır.
OYUNLARIN OYUNU HAMLET

Hamlet; ünlü İngiliz yazar William Shakspeare'in (1564-1616), 1601 yılında yazdığı ve yine ilk sahnelenişi aynı yıl olan, en sevilen, en iyi tanınan oyunlarından biridir.

Danimarka Prensi Hamlet, babasının ölümünden sonra derin bir üzüntüye kapılır. Evet, ölenle ölünmez ama ne yapsın, babasını çok sevmektedir. Bu elim olaydan sonra amcası Kladyüs tahta geçer ve kardeşinin daha kırkıçıkmadan, karısı Kraliçe Gertrud ile evlenir. Artık Hamlet'in amca babası ile yenge annesi olmuşlardır.

Soğuğun ayaza kestiği bir Danimarka gecesinde, babasının hayaleti, Hamlet'e görünerek kendisinin sanılanın aksine eceliyle değil, kardeşi olacak terbiyesiz şahsiyet Kladyüs tarafından zehirlenerek öldürüldüğünü söyler. Bir yandan hayalet görmüş olmanın verdiği tırsıklık, diğer yandan ''doğru mu acep, inansam mı ki buna?'' diyerek içine düştüğüşaşkınlık, beriki yandan ise Kladyüs'ün sağ kolu Polonyüs'ün kızı Ofelya'ya duyduğu aşk, bünyesini iyice sarsar, vücut kimyası bozulur. O kadar ki, elinde bir kurukafayla "to be or not to be - olmak yada olmamak" diye saçmalayacak kadar.

Kendince bir karar alır. İşin doğrusunu deli taklidi yaparak öğrenecektir. En yakın dostu Horasyo ile sırrını paylaşır. Horasyo adam gibi adam bir genç olduğundan, Hamlet'i bu karmaşık düzende yalnız bırakmaz. Nıbjeğu Tiyatro Topluluğu ise bu dünya klasiğini bir gaza gelmenin neticesinde oynamaya karar verir. Verir vermesine de canım Hamlet, bunların eline düşünce olur size HAMLET SIGOŞ...

7451 kişi görüntüledi. Yazıcı Sürümü
İçeriği Paylaş: