Çerkes Derneği 21 Mayıs Anma Etkinliği Düzenledi
![Çerkes Derneği 21 Mayıs Anma Etkinliği Düzenledi](https://www.cerkes.org.tr/images/articles/large/21-5.jpg)
Çerkes Derneği 21 Mayıs Anma Etkinliği Düzenledi
21 Mayıs 2017 Pazar Günü derneğimizde üyelerin katılımıyla 153 yıl önce yaşanmış olan büyük acıları anmak için toplanılmıştır.
Çerkesler, Rusya İmparatorluğu tarafından 18. yüzyılın ikinci yarısından itibaren 20. yüzyıl başlarına kadar uygulanan, sistematik ve planlı kitlesel imha politikalarının sonucunda soykırıma uğratılmış, sürgüne zorlanmışlardır. 21 Mayıs 1864 bu soykırım ve sürgünü simgeleyen gündür.
Etkinlik, 153 Yıl önce yurdunu savunmak adına direnen, savaşan, bu uğurda hayatını kaybeden atalarımız için saygı duruşu ile başladı. Çerkes Derneği Yönetim Kurulu üyesi Özge Şahin’in sunduğu programda Gençlik Komisyonu tarihi bilgiler sunumu yaptı. Değerli büyüğümüz Erol Gergin, sürgüne dair hikâyelerini katılımcılar ile paylaştı. Ardından Badin, ağıtlarıyla anma gecesinde yer aldı. Programda yer verilen serbest kürsüde katılımcılar 21 Mayıs’a dair duygu ve düşüncülerini dile getirdi. Son olarak Değerli büyüğümüz Sayın İsmet Boran, etkinlik sonunda günün anlam ve önemine binaen konuşmasını yapıp atalarımız için dua okumuştur.
TURGUT ALTINOK DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde AK Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Turgut Altınok beraberindeki heyet ile birlikte 24 Mart Pazar günü derneğimizi ziyaret etti.
DUHAN KALKAN DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde AK Parti Çankaya Belediye Başkan Adayı Duhan Kalkan 21 Mart Perşembe akşamı derneğimizi ziyaret etti.
DÜZCE KAFKAS ANITI AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDIK!
Düzce Çerkeslerinin tarihsel sürecini sanatsal bir dille anlatan Düzce Kafkas Anıtı rölyefinin açılış töreni 16 Mart Cumartesi günü gerçekleştirildi.
HÜSEYİN CAN GÜNER DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi Çankaya Belediye Başkan Adayı Hüseyin Can Güner 10 Mart Pazar günü derneğimizi ziyaret etti.