Sonraki

Önceki

Çerkes Derneği 21 Mayıs Anma Etkinliği Düzenledi


Çerkes Derneği 21 Mayıs Anma Etkinliği Düzenledi

21 Mayıs 2017 Pazar Günü derneğimizde üyelerin katılımıyla 153 yıl önce yaşanmış olan büyük acıları anmak için toplanılmıştır.

Çerkesler, Rusya İmparatorluğu tarafından 18. yüzyılın ikinci yarısından itibaren 20. yüzyıl başlarına kadar uygulanan, sistematik ve planlı kitlesel imha politikalarının sonucunda soykırıma uğratılmış, sürgüne zorlanmışlardır. 21 Mayıs 1864 bu soykırım ve sürgünü simgeleyen gündür.

Etkinlik, 153 Yıl önce yurdunu savunmak adına direnen, savaşan, bu uğurda hayatını kaybeden atalarımız için saygı duruşu ile başladı. Çerkes Derneği Yönetim Kurulu üyesi Özge Şahin’in sunduğu programda Gençlik Komisyonu tarihi bilgiler sunumu yaptı. Değerli büyüğümüz Erol Gergin, sürgüne dair hikâyelerini katılımcılar ile paylaştı. Ardından Badin, ağıtlarıyla anma gecesinde yer aldı. Programda yer verilen serbest kürsüde katılımcılar 21 Mayıs’a dair duygu ve düşüncülerini dile getirdi. Son olarak Değerli büyüğümüz Sayın İsmet Boran, etkinlik sonunda günün anlam ve önemine binaen konuşmasını yapıp atalarımız için dua okumuştur.7831 kişi görüntüledi. Yazıcı Sürümü
İçeriği Paylaş: