Sonraki

Önceki

BESLAN FACİASI'NI UNUTMADIK


BESLAN FACİASI'NI UNUTMADIK

Her sene olduğu gibi 2004 yılının 1 Eylül’ünde okullar yeniden kapılarını açmıştı. Kuzey Osetya’nın Beslan kentindeki çocuklar yaz tatilinin ardından velileri ile birlikte okul bahçesinde zil sesini bekliyorlardı. Fakat bu ses yerine silah sesleri duyacaklar, hayatlarının en derin kabusunun içine sürükleneceklerdi. Ateş açarak kalabalığı yaran 30 asker üniformalı kişi bahçeyi kan gölüne çevirecekti.

Yaşanan kargaşada sadece 50 kişi canını kurtarabildi. Diğerleri ise okulun spor salonunda aç ve susuz kalacakları, hayatlarının en kötü 3 gününü geçireceklerdi .Sonuçsuz kalan pazarlık girişimlerinin ardından Rus askerleri 3 Eylül’de kurtarma operasyonuna başladı. İnsanlar ekranları başında belki de tarihinin en acı olaylarından birine tanıklık etti. Şaşkın, yaralı, yarı çıplak çocuklar tutsak oldukları kabustan çekilip çıkarıldı.

3 Eylül’de öğle saatlerinde başlayan çatışmalar 2 saat sürdü. Ardı ardına yaşanan iki patlama spor salonunun çatısını rehinelerin üzerine yıktı. Saat 3’te spor salonu yerle bir olmuş, Rus askerleri sonunda teröristlere karşı üstünlüğü sağlamıştı.

Yıkıntılar arasında 186’sı çocuk yaklaşık 300 kişi hayatını kaybetti. Yaralıların sayısı ise bine ulaştı.

Aradan 12 yıl geçti ama acımız hala taze… Ne sebeple olursa olsun sivillere uygulanan her türlü şiddeti kınıyor, Beslan Faciası’nda hayatını kaybedenleri rahmetle anıyoruz.

9752 kişi görüntüledi. Yazıcı Sürümü
İçeriği Paylaş: