Her sene olduğu gibi 2004 yılının 1 Eylül’ünde okullar yeniden kapılarını açmıştı. Kuzey Osetya’nın Beslan kentindeki çocuklar yaz tatilinin ardından velileri ile birlikte okul bahçesinde zil sesini bekliyorlardı. Fakat bu ses yerine silah sesleri duyacaklar, hayatlarının en derin kabusunun içine sürükleneceklerdi. Ateş açarak kalabalığı yaran 30 asker üniformalı kişi bahçeyi kan gölüne çevirecekti.
Yaşanan kargaşada sadece 50 kişi canını kurtarabildi. Diğerleri ise okulun spor salonunda aç ve susuz kalacakları, hayatlarının en kötü 3 gününü geçireceklerdi .Sonuçsuz kalan pazarlık girişimlerinin ardından Rus askerleri 3 Eylül’de kurtarma operasyonuna başladı. İnsanlar ekranları başında belki de tarihinin en acı olaylarından birine tanıklık etti. Şaşkın, yaralı, yarı çıplak çocuklar tutsak oldukları kabustan çekilip çıkarıldı.
3 Eylül’de öğle saatlerinde başlayan çatışmalar 2 saat sürdü. Ardı ardına yaşanan iki patlama spor salonunun çatısını rehinelerin üzerine yıktı. Saat 3’te spor salonu yerle bir olmuş, Rus askerleri sonunda teröristlere karşı üstünlüğü sağlamıştı.
Yıkıntılar arasında 186’sı çocuk yaklaşık 300 kişi hayatını kaybetti. Yaralıların sayısı ise bine ulaştı.
Aradan 12 yıl geçti ama acımız hala taze… Ne sebeple olursa olsun sivillere uygulanan her türlü şiddeti kınıyor, Beslan Faciası’nda hayatını kaybedenleri rahmetle anıyoruz.
TURGUT ALTINOK DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde AK Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Turgut Altınok beraberindeki heyet ile birlikte 24 Mart Pazar günü derneğimizi ziyaret etti.
DUHAN KALKAN DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde AK Parti Çankaya Belediye Başkan Adayı Duhan Kalkan 21 Mart Perşembe akşamı derneğimizi ziyaret etti.
DÜZCE KAFKAS ANITI AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDIK!
Düzce Çerkeslerinin tarihsel sürecini sanatsal bir dille anlatan Düzce Kafkas Anıtı rölyefinin açılış töreni 16 Mart Cumartesi günü gerçekleştirildi.
HÜSEYİN CAN GÜNER DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi Çankaya Belediye Başkan Adayı Hüseyin Can Güner 10 Mart Pazar günü derneğimizi ziyaret etti.