Sonraki

Önceki

Arsa Tahsisi İle İlgili Bilgi Notu


Arsa Tahsisi İle İlgili Bilgi Notu

ÇERKES DERNEĞİ YÖNETİM KURULU'NUN YENİMAHALLE BELEDİYE BAŞKANI ZİYARETİ VE DERNEĞİMİZE TAHSİSİ YAPILACAK ARSA İLE İLGİLİ GÖRÜŞMELERİ HAKKINDA BİR BİLGİ NOTU


Yeni göreve gelen Çerkes Derneği Yönetim Kurulu olarak, 21.07.2011 tarihinde Yenimahalle Belediye Başkanı Sayın Fethi Yaşar'a bir nezaket ziyaretinde bulunulmuştur. Bu görüşmenin amacı, yeni yönetim kurulu olarak kendisi ile tanışmak, 24.07.2011 tarihindeki İslamey Müzik ve Dans Grubunun gösterisine davet etmek ve Derneğimize tahsis edilen arsa ile ilgili görüşülmek şeklinde özetlenebilir. Ziyarete Yönetim Kurulu adına,  Dernek Başkanı Z. Yinal Kozok, Başkan Yardımcısı Fatih Turhan, Yönetim Kurulu üyeleri M. Kerim Ertan ve Murat Özden ile değerli hemşerimiz ve Ankara İl Genel Meclisi Üyesi Nebi Barış katılmıştır.


Sayın Belediye Başkanı'na, Çerkes Derneği'nin 26.06.2011 tarihinde yapılan Genel Kurulunda tüm üyelerine ilan edildiği üzere, Derneğimize tahsisi yapılan yaklaşık 9 dönüm büyüklüğündeki, Eskişehir Yoluna cepheli ve Yaşamkent'te bulunan arsa ile ilgili olarak, Derneğimiz tarafından çalışmalara bir an önce başlanılmak istendiği ifade edilmiştir. Sayın Başkan bu konu ile ilgili olarak,  Belediye Başkan Yardımcısı Sayın Şenol Balaban'lının görevlendirildiği belirtilmiştir. Aynı gün içinde Sayın Balabanlı ile de bir görüşme yapılmış ve Derneğimizin talebi aktarılmıştır. Sayın Başkan Yardımcısı tarafından; "Derneğimize henüz tahsisi yapılmış bir arsanın bulunmadığı, tahsisi düşünülen Yaşamkent'deki arsa üzerinde ise Yenimahalle Belediyesi'nin bir projesinin olduğu ve bu arsanın Derneğimize tahsisinin yapılamayacağı" net bir şekilde ifade edilmiştir. Sayın Balabanlı tarafından, Derneğimize seçeceği başka bir arsa ile ilgili olarak yardımcı olabilecekleri, birkaç alternatifle belediyeye bu isteklerin sunulması sonrasında Belediye olarak gerekli değerlendirmelerin yapılabileceği söylenmiştir.


Mevcut durumla ilgili olarak 03.08.2011 tarihinde daha önceden arsa tahsisi ile ilgili çalışmalarda yer almış Derneğimiz üyeleri ve eski yönetim kurulu üyeleri ile bir toplantı yapılarak bilgi verilmiş ve görüş alışverişinde bulunulmuştur.


Yapılan çalışmalar ve görüşmeler sonrasında Derneğimize kazandırılmaya çalışılan arsa ile ilgili Derneğimiz üyelerinin ve hemşerilerimizin yeterli bilgiye sahip olmadığı görülmüştür. Bu konu ile ilgili olarak tüm üyelerimizin aydınlatılması gerektiği düşünülmektedir. Öncelikli olarak, Yenimahalle Belediyesi tarafından tahsis edilebilecek arsa; Onaylı Uygulama İmar Planlarında Park statüsünde yer almaktadır. Bu alanlar kamuya açık, halkın kullanımına yönelik alanlardır. Park niteliğinde bulunan bir alanın, yürürlükteki imar planlarına göre azami yapılı alanı - bina alanı (tüm katların kullanımları dahil) arazi büyüklüğünün %5'ini geçemez. Yürürlükteki imar planı hükümlerine göre değişmekle beraber; Park alanlarında genel olarak, kır bahçesi, çay bahçesi, cafe, büfe, açık hava düzenlemeleri ve spor alanları gibi rekreatif kullanımlara yönelik uygulamalar yapılabilir. Bunların dışında hiçbir kullanım yapılamaz. Arsanın derneğimize tahsis süresi ise 10 yıl ile sınırlıdır.


Tüm bu gelişmelere bağlı olarak, Yaşamkent'te bulunan arsanın nihai sonucunun alınması ve alternatif yeni arsaların tespit edilerek Derneğimize kazandırılmasına yönelik çalışmalar Yönetim Kurulumuz tarafından sürdürülmektedir.
Değerli üyelerimize ve kamuoyuna saygı ile duyurulur.

 


ÇERKES DERNEĞİ YÖNETİM KURULU

12129 kişi görüntüledi. Yazıcı Sürümü
İçeriği Paylaş: