Sonraki

Önceki

Ankara'lı Kadınlar Adıgey’i Büyüledi!


Ankara'lı Kadınlar Adıgey’i Büyüledi!

Geleneksel halk el sanatları, Ankara-Doğu Halkları Müzesi-Milli Müze arasında bir kültür köprüsü kurdu. Cumhuriyetimizin 20.kuruluş kutlama etkinliklerine katılan Türkiye’den diaspora kadınları, yaptıkları el-işleri ile Adığey’i büyüledi.

 

Ankara’da Kafkas Dernekleri Federasyonu bünyesinde çalışan değerli uzmanlar Zehra Yağan, Üner Özbay, Ayşe Özbay ve Melekhan Atalay, kadife ve ipek kumaş üzerine yaptıkları sırma, örme, keçe, çuha, hasır gibi işlemelerle el sanatlarımızı konuşturdular adeta. Konuklar Devlet Milli Müzesi’nde Adıgey’in profesyonel halk el sanatları ustaları ile bilgi alış-verişinde bulundular. Kültür Bakanı Gazi Çemişö tarafından açılan toplantıda çok sayıda davetli müze elemanları, kültür kurumları ve kütüphane çalışanları da yer aldılar.

 

Adıgey Devlet Müzesi’nde yapılan geleneksel ‘Adığe El Sanatları’nın dünü-bugünü konulu toplantıda Melekhan Atalay: “Bizim getirdiklerimiz bir iğne ucu kadar, bizim için öyle, daha çok şey yaparak göstermek istiyoruz. Bizim yaptıklarımız ninelerimizin yaptıklarının benzerleri, onlar kadar güzel yapmamız mümkün değil. Teşekkür ederim,” dedi.

 

(Haber özeti)

 

Adığe Cumhuriyeti Radyosu Dış Yayınlar Servisi

 

Huşt Emel

 

Kaynak: http://www.kafkasfederasyonu.org/haber/kafkasya/2011/201011_kaf.htm

12876 kişi görüntüledi. Yazıcı Sürümü
İçeriği Paylaş: