ANKARA ÇERKES DERNEĞİ YÖNETİM KURULU, AHISKA SÜRGÜNÜ ANMA PROGRAMINA KATILDI
ANKARA ÇERKES DERNEĞİ YÖNETİM KURULU, AHISKA SÜRGÜNÜ ANMA PROGRAMINA KATILDI
Ankara Çerkes Derneği Başkanı Yusuf Hatuk ve yönetim kurulu üyelerimiz Dünya Ahıska Türkleri Birliği Ankara Temsilciliği öncülüğünde düzenlenen 14 Kasım 1944 Ahıska Sürgünü Anma programına katıldı. Hatuk, programda yaptığı konuşmada, Çerkes halkının benzer bir sürgün geçmişine sahip olduğunu ve bu acıları paylaştıklarını ifade etti.Hatuk “Bundan 79 yıl önce yani 14 kasım 1944 yılında , Sovyet hükümetinin sürgüne maruz bıraktığı ve bu sürgün de onbinlerce ahıska türkünün hayatını kaybetmesine sebep olmuştur ve bu sürgün insanlık tarihine kara bir leke olarak girmiştir. Bu sürgünde yaşamını yitirenlere de Allahtan rahmet diliyorum. Bizlerde 1864 yılında büyük çerkes sürgünü nü yaşamış o acıları en derinden hisseden ,bilen bir halkın evladı olarak acınızı paylaşıyoruz. Allah kimseye böyle acılar yaşatmasın. ” şeklinde konuştu.
Programda Ahıska Türkleri Birliği temsilcileriyle bir araya gelerek kültürel değerlerin korunması ve paylaşılmasının önemine vurgu yapan Yusuf Hatuk, iki toplumun ortak dayanışma içinde bulunmasının önemine vurgu yaptı.
Anma programı, tarih boyunca yaşanan sürgünleri hatırlamak ve gelecek kuşaklara bu acıları aktararak ortak bir anlayış oluşturmak amacıyla düzenlenmiştir.
TURGUT ALTINOK DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde AK Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Turgut Altınok beraberindeki heyet ile birlikte 24 Mart Pazar günü derneğimizi ziyaret etti.
DUHAN KALKAN DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde AK Parti Çankaya Belediye Başkan Adayı Duhan Kalkan 21 Mart Perşembe akşamı derneğimizi ziyaret etti.
DÜZCE KAFKAS ANITI AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDIK!
Düzce Çerkeslerinin tarihsel sürecini sanatsal bir dille anlatan Düzce Kafkas Anıtı rölyefinin açılış töreni 16 Mart Cumartesi günü gerçekleştirildi.
HÜSEYİN CAN GÜNER DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi Çankaya Belediye Başkan Adayı Hüseyin Can Güner 10 Mart Pazar günü derneğimizi ziyaret etti.