Sonraki

Önceki

Ankara Çerkes Derneği'nden Seçmeli Anadil Dersi İçin hemşerilerimize ikinci Toplantı Çağrısı


Ankara Çerkes Derneği'nden Seçmeli Anadil Dersi İçin hemşerilerimize ikinci Toplantı Çağrısı

Ankara Çerkes Derneği tarafından düzenlenecek 2. Toplantı Batıkent meydan çarşıda Tiyatro salonunda 1 Eylül 2012 de saat 15:30’da gerçekleştirilecektir. Toplantıya tüm hemşerilerimiz davetlidir.


Adres: Batıkent Atlantis Çarşı Yanı (Meydan Çarşısı) Tiyatro salonu 3. Kat Batıkent Ankara


Toplantılar devam edecek.


04.08.2012 tarihinde, Ankara Çerkes Derneği’nde seçmeli dil derslerine dair ilk toplantı gerçekleştirilmişti.


Soruların cevaplandırıldığı ve bilgilendirici broşür,afiş ve okullara verilecek dilekçe örneklerinin dağıtıldığı 1. toplantıda üzerinde durulan konuların başlıkları aşağıda bilgilerinize sunulmuştur.


1.) 10 kişilik dilekçe Adigece ve Abazaca seçmeli dil dersi sınıfının açılması yeterlidir. Özel okullarda sayı koşulu aranmamaktadır. Sadece, 6 dilekçede sınıf açılma onayı İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından kararlaştırılacaktır.


2.) Müfredat ve gerekli materyaller Talim Terbiye kuruluna teslim edilmiştir. Ders kitaparı da dahil olmak üzere gerekli çalışmalar Kafkas Dernekleri Federasyonu tarafından sağlanacaktır.


3.) Müracaat dilekçelerinin kayıt tarihi ve nosu da alınarak bir örneğinin Çerkes Derneği’ne ulaştırılması, gerekli koordinasyonun sağlanması açısından önem taşımaktadır. Ayrıca yaşanan sorunlarda bildirildiği takdirde Federasyonumuzca takibi yapılıp sorunlar çözülecektir.


4.) Birbirine yakın iki okulda dilekçe sayısının 10 kişiyi bulması halinde ise okullardan birinde derslik açılabilecektir.


5.) Bu yasal haktan hiçbir tereddüt yaşanmasına gerek olmadığının güzel bir örneği; Balıkesir’de Çerkes olmayan 4 çocuğun Adigece ve Abazaca seçmeli dil dersine müracaat etmesi olarak paylaşılmıştır. Bu imkanın en iyi şekilde değerlendirilmesi için, çeşitli okullardan velilerimiz irtibat bilgilerini bizimle paylaşmışlardır. Derneğimizden, ilgili okula dair bilgi alabileceğiniz kişilerle iletişim kurmanıza yardım edilecektir.


Ayrıca, bu liste dışındaki okullarda öğrencisi olan velilerin de derneğimizle irtibata geçmesi sınıfların açılabilmesi için büyük önem taşımaktadır.


Tüm kamuoyumuzun bilgilerine sunarız. Saygılarımızla,


Ankara Çerkes Derneği Yönetim Kurulu

11075 kişi görüntüledi. Yazıcı Sürümü
İçeriği Paylaş: