Anavatana dönüş belgeseli ULUSUN KIZI derneğimizde izletildi.
![Anavatana dönüş belgeseli ULUSUN KIZI derneğimizde izletildi.](https://www.cerkes.org.tr/images/news/large/img_7919.jpg)
Anavatana dönüş belgeseli ULUSUN KIZI derneğimizde izletildi.
GaziKAF organizasyonuyla 26 Nisan Cuma saat 19.30’da derneğimizde Bursa Çerkes Kültür Derneği dil hocası Sayın Huşt Emel Bezek(Хъущт Эмэл) tarafından hazırlanan Лъэпкъым Ыпшъашъ (Ulusun Kızı) isimli belgesel filminin gösterimi yapıldı.Zaman zaman duygulu anlar yaşandığı belgesel filmin Ankara’daki gösterimi büyükler ve gençler tarafından ilgiyle izlendi.
Лъэпкъым Ыпшъашъ (Ĺepqım Yıpşaş) belgesel filmi 30 yaşındayken Türkiye’den tek başına yola çıkan Mefeş’uqo Şengül İyigün (МэфэшӀукъо Щэнгул)'ün hayatının önemli bir kesitini anlatırken bir “anavatana dönüş hikâyesi” olma özelliği taşıyor. 2010 yılında Huşt Emel hanım efendinin kurgu, yönetmenlik, kayıt, çeviri ve yapımını üstlenerek hazırladığı belgesel filmi16. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nde gösterime hak kazanmıştır. 10 Mayıs Cuma saat 14.30’da Kızılay’daki Alman Kültür Merkezi’nde gösterimi yapılacak film ilk defa Bursa Çerkes Kültür Derneği’nde izleyiciyle buluşmuştu. Daha sonra birçok derneklerimizde de gösterilmiş ve katılımcılar tarafından büyük ilgi görmüştü.
Gösterimin ardından Huşt Emel hanıma teşekkür babında çiçek takdimi yapıldı.
![](images/news/editor/gazikaf.png)
TURGUT ALTINOK DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde AK Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Turgut Altınok beraberindeki heyet ile birlikte 24 Mart Pazar günü derneğimizi ziyaret etti.
DUHAN KALKAN DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde AK Parti Çankaya Belediye Başkan Adayı Duhan Kalkan 21 Mart Perşembe akşamı derneğimizi ziyaret etti.
DÜZCE KAFKAS ANITI AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDIK!
Düzce Çerkeslerinin tarihsel sürecini sanatsal bir dille anlatan Düzce Kafkas Anıtı rölyefinin açılış töreni 16 Mart Cumartesi günü gerçekleştirildi.
HÜSEYİN CAN GÜNER DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi Çankaya Belediye Başkan Adayı Hüseyin Can Güner 10 Mart Pazar günü derneğimizi ziyaret etti.