Adigey'in 20. Yılını Kutluyoruz
![Adigey'in 20. Yılını Kutluyoruz](https://www.cerkes.org.tr/images/news/large/adygeya_arma_2.png)
Adigey'in 20. Yılını Kutluyoruz
‘Yaşasın Adıgey Cumhuriyeti ile dayanışmamız’
Adıgey Cumhuriyeti, 5 Ekim 1990 yılında özerk bölge statüsünden cumhuriyet statüsüne yükseltilerek “Adıgey Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti” adını aldı. SSCB’nin dağılması ile Rusya Federasyonu’nun federal bir birimi olarak “Adıgey Cumhuriyeti” adıyla tekrar kuruldu. Bu nedenle Adıgey Cumhuriyeti’nde her yıl, 5 Ekim’de kuruluş yıldönümü törenlerle kutlanıyor.
Nüfus yarım milyon
Bugünkü idari yapıya göre Adıgey Cumhuriyeti 7 bölgeye (rayon) ayrılıyor: Giagin, Koşehabl, Krasnogvardey, Maykop, Tahtamukay, Tevuçej ve Şogenov. Cumhuriyet'te 2 şehir (başkent Maykop ve Adıgeysk), 5 şehir tipi yerleşim ve 46 kırsal yönetime bağlı 224 yerleşim yeri bulunuyor. Çerkeslerin yaşadığı köylere aul, Kazakların yaşadığı köylere ise stanitsa adı veriliyor.
7792 km2 yüzölçümüne sahip Adıgey Cumhuriyeti’nin nüfusu 2006 yılı verilerine göre 442.700 kişi (şehir nüfusu % 52,6). Nüfus yoğunluğu 56,8 kişi/ km2. Çerkesler 108 bin kişiyle toplam nüfus içinde % 24,2 orana sahipler. Adıgey’de 44 Çerkes köyü bulunuyor; ayrıca başkent Maykop'ta ve diğer büyük yerleşim birimlerinde de yaşıyorlar.
TURGUT ALTINOK DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde AK Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Turgut Altınok beraberindeki heyet ile birlikte 24 Mart Pazar günü derneğimizi ziyaret etti.
DUHAN KALKAN DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde AK Parti Çankaya Belediye Başkan Adayı Duhan Kalkan 21 Mart Perşembe akşamı derneğimizi ziyaret etti.
DÜZCE KAFKAS ANITI AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDIK!
Düzce Çerkeslerinin tarihsel sürecini sanatsal bir dille anlatan Düzce Kafkas Anıtı rölyefinin açılış töreni 16 Mart Cumartesi günü gerçekleştirildi.
HÜSEYİN CAN GÜNER DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi Çankaya Belediye Başkan Adayı Hüseyin Can Güner 10 Mart Pazar günü derneğimizi ziyaret etti.