Sonraki

Önceki

Adigey'in 20. Yılını Kutluyoruz


Adigey'in 20. Yılını Kutluyoruz

Çerkes Derneği Başkanı Yinal Kozok, “Adıgey Cumhuriyetimizin kuruluşunun 20. yıldönümünü kutluyor, huzur, barış, sevgi ve refah içerisinde varlığını devam ettirmesini diliyoruz. Yaşasın Adıgey Cumhuriyeti ile dayanışmamız” dedi.


Adıgey Cumhuriyeti, 5 Ekim 1990 yılında özerk bölge statüsünden cumhuriyet statüsüne yükseltilerek “Adıgey Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti” adını aldı. SSCB’nin dağılması ile Rusya Federasyonu’nun federal bir birimi olarak “Adıgey Cumhuriyeti” adıyla tekrar kuruldu. Bu nedenle Adıgey Cumhuriyeti’nde her yıl, 5 Ekim’de kuruluş yıldönümü törenlerle kutlanıyor.


Nüfus yarım milyon

Bugünkü idari yapıya göre Adıgey Cumhuriyeti 7 bölgeye (rayon) ayrılıyor: Giagin, Koşehabl, Krasnogvardey, Maykop, Tahtamukay, Tevuçej ve Şogenov. Cumhuriyet'te 2 şehir (başkent Maykop ve Adıgeysk), 5 şehir tipi yerleşim ve 46 kırsal yönetime bağlı 224 yerleşim yeri bulunuyor. Çerkeslerin yaşadığı köylere aul, Kazakların yaşadığı köylere ise stanitsa adı veriliyor.


7792 km2 yüzölçümüne sahip Adıgey Cumhuriyeti’nin nüfusu 2006 yılı verilerine göre 442.700 kişi (şehir nüfusu % 52,6). Nüfus yoğunluğu 56,8 kişi/ km2. Çerkesler 108 bin kişiyle toplam nüfus içinde % 24,2 orana sahipler. Adıgey’de 44 Çerkes köyü bulunuyor; ayrıca başkent Maykop'ta ve diğer büyük yerleşim birimlerinde de yaşıyorlar.

11233 kişi görüntüledi. Yazıcı Sürümü
İçeriği Paylaş: