Sonraki

Önceki

ABHAZYA ŞEHİDİ NAVURJAN İBRAHİM'İN ÖLÜM YILDÖNÜMÜ


ABHAZYA ŞEHİDİ NAVURJAN İBRAHİM'İN ÖLÜM YILDÖNÜMÜ

Navurjan İbrahim 15 Mayıs 1966 tarihinde Nalçik’te doğdu. 1983 yılında Kabardey Balkar Devlet Üniversitesi’ne kayıt oldu. Kabardey'den en yakın arkadaşı, Abhazya savaş gazisi Aslanbek Merzey, Navurjan'ın Adige bayrağını nasıl tekrar canlandırdığını şöyle anlatıyor:

“Sovyetler Birliği döneminin tüm Kafkasyalı halklar için olduğu gibi Adigeler üzerinde de tek tipleştirici ve milli şuuru silen etkileri olmuştu. Bu dönemde Adigelerin tarihinden ya da Rus-Kafkas savaşlarından bahseden kitaplar bulunamıyordu. 1988-89 yıllarında Navurjan İbrahim Kabardey Balkar Üniversitesi Tarih Bölümü öğrencisiydi. Akademik düzeydeki tarihçilerin giriş yapabildiği arşivlere girme olanağı bulmuş ve tarih boyunca Kafkasya'yı dolaşmış gezginlerin kitaplarını inceleme şansı olmuştu. Edmund Spencer'ın İngilizce yazdığı bir kitapta Rus-Kafkas savaşlarında tüm Adige boylarının kullandığı bayrak olarak verilen Adige bayrağını ölçülerine uygun şekilde baştan dizayn etmişti. O tarihlerde Kabardey'de Nalo Zaur başkanlığında Adige Xase yeni kuruluyordu. Xase'nin bir amblemi olması için toplantılar yapılıyordu ancak henüz karar verilememişti. Bir toplantıda İbrahim diktirdiği Adige bayrağıyla Nalo Zaur'un da olduğu odaya girdiğinde Xase'nin ambleminin bayrağın kendisi olmasına da ilham olmuştu.

Navurjan İbrahim Spartak Nalçik taraftarıydı ve hiçbir maçını kaçırmazdı. Bayrağıyla tribünlerdeki yerini aldığında Adigelerin ona bu nedir diye sorduğunu hatırlıyorum. Onlara bu bizim bayrağımız demiş ve takımının maçlarında artık Adige bayrağının dalgalanmasına da vesile olmuştu.”

Navurjan İbrahim 14 Ağustos 1992'de Gürcistan’ın Abhazya’ya saldırması üzerine çıkan savaşta kardeşlerine yardımcı olmak için savaşa katılmak ister ve ailesi ile konuşur. Onlara: “Abhazya’da savaş başladı. Birçok gönüllü, savaşa katılmak için kayıt oldular. Ben de kayıt olacağım. Kökleri olmayan ağaç büyümez.” der ve devamında “Biz ve Abhazya tek parçayız, onlara yardımcı olmazsak bir kısmımız ölecek, kuruyacak.” diyerek endişelerini de ifade eder. İbrahim’in annesi heyecanlı bir şekilde: “İbrahim senin genç bir eşin var, ona danış” der. İbrahim sessiz kalır, susar.

Navurjan İbrahim iki aylık evli olduğu eşini ailesine bırakarak önce 16 Ağustos'ta Çeçenistan'a gitti. Caharkale(Grozni)’den 21 Ağustos'ta Konfederasyon gönüllüleriyle birlikte zorlu dağ engellerini aşarak Abhazya'ya geçti. Savaşta Gagra civarındaki Mamzışha sırtlarında konuşlanan Gürcüleri ilk olarak İbrahim'in grubu karşıladı. İbrahim Navurjan aynı ayın 25'inde Mamzışha tepesinde girdiği çatışmada şehit düştü. Abhazya'nın özgürlük savaşında Adigelerden ve tüm Kafkasyalı Konfederasyon gönüllülerinden şehit düşen ilk kişi Navurjan İbrahim oldu.

"Navurjan İbrahim vurulduğunda 26 yaşındaydı. Adı anıldığında onu tanıyanlar hala saygıyla yerlerinden doğrulurlar. O 26 yılı da öyle yaşamıştır. Yüzlerce yıl ataları nasıl gömüldüyse o şekilde, yamçısıyla gömülmüştür."

Navurjan İbrahim, bu çağa ait olmayan yiğit adamlardan biriydi. Abhazya kahramanlarımızdan Navurjan İbrahim’in şehadetinin 27. yılında kendisini rahmetle ve minnetle anıyoruz.

2323 kişi görüntüledi. Yazıcı Sürümü
İçeriği Paylaş: