Sonraki

Önceki

Abhazya devlet başkanı Ankvab’a suikast girişimi


Abhazya devlet başkanı Ankvab’a suikast girişimi

Saldırıda 2 koruma öldü

KAFFED (BASIN) 22.02.2012 -
 Abhazya’nın Devlet Başkanı Aleksandr Ankvab’a suikast girişiminde bulunuldu, saldırıda Ankvab’ın iki koruması yaşamını yitirdi.Polis, kimliği henüz bilinmeyen saldırganların Ankvab’ın konvoyu geçtiği sırada saat 08.25 sularında yola döşenen tahrip gücü yüksek bombayı infilak ettirdiklerini, daha sonra konvoyu bomba atarlarla ve otomatik silahlarla taradıklarını açıkladı. Resmi olmayan açıklamalara göre, bomba Ankvab’a eşlik eden koruma aracına isabet etti. Gudauta-Sohum yolu üzerinde gerçekleşen saldırıda Ankvab saldırıdan yara almadan kurtulurken, 2 koruması kaldırıldıkları hastanede yaşamlarını yitirdi. İki korumanın da ağır yaralı olduğu bildirildi.

Bomba ve olay yeri inceleme ekipleri çalışmalarını sürdürürken, İçişleri Bakanı O. Hetsiya ve Başsavcı S. Mikanba çalışmaları yerinde izlemek amacıyla derhal olay yerine giderek incelemelerde bulundular.

Parlamento seçimlerinin gelecek ay yapılacağı Abhazya’da yapılan bu saldırıyı henüz üstlenen olmadı. Görevine Ağustos ayında gelen Ankvab, daha önce 4 kez suikast girişiminden kurtulmuştu.

Bir gün önce AB'ye sitem etmişti

Ankvab, uğradığı saldırıdan bir gün önce çeşitli temaslar için Abhazya’yı ziyaret eden İngiltere’nin Tiflis Büyükelçisi Judith Gough’u kabul etmişti. Ankvab, görüşmede, Abhazya ile AB ülkeleri arasındaki ilişkilere değinmiş ve “AB ile ilişkilerimiz iyi sayılamaz, değişeceğinden de emin değilim. Dolayısıyla bu konuda hayal kurmuyorum” demişti. Abhazya ile ilgili Gürcü tarafının “tanımadan işbirliği” gibi hazırladığı ve AB ülkelerinin desteklediği projelere de değinen Ankvab, Gürcistan’ın siyasi ortamında hazırlanan projeleri hiç bir zaman kabul etmeyeceklerini bildirmişti. Ankvab, “Abhazya'nın, Gürcü projelerini destekleyen AB ülkelerinin yardımları olmasa da, dost ülkelerin desteğiyle idare edebileceğini” sözlerine eklemişti. Aleksandr Ankvab, “Bizler oldukça karmaşık bir kalkınma sürecinden geçtik ve bu süreç, Avrupa'nın hayal bile edemeyeceği zorluklarla doluydu. Bizler, sizin gibi kendi kimliklerimizi korumak istiyoruz” demişti. Ankvab, ayrıca AB ülkeleri ile gelecekte de yapılacak olan görüşmelerde hiç bir ortak nokta sağlanamayacağından emin olduğunu ve bu görüşmelerin yapılmasının da bundan böyle anlamsız olduğunu ifade etmişti.

10841 kişi görüntüledi. Yazıcı Sürümü
İçeriği Paylaş: