Abhazya Devlet Başkanı Sergey Bagapş'ın; Abhazya Parlamentosu’na verilen kanun teklifini onaylaması ile 23 Temmuz tarihi Abhazya'nın Bayrak Günü olarak kabul edilmiştir. Her yıl bu tarihte Abhazya bayrak günü Abhazya'da çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır.
Abhazya Cumhuriyeti Devlet Bayrağı 23 Temmuz 1992 tarihinde kabul edilmiştir. 22 gün sonra 14 Ağustos 1992 tarihinde Gürcistan Silahlı Kuvvetleri Abhazya'daki demiryollarının kontrol edilmesi amacı ile Abhazya'ya girmiş ve 13 ay sürecek olan Abhazya-Gürcistan savaşının başlamasına neden olmuştu.
Abhazya Bayrağı Abhaz Ressam Valeri GAMGİYA tarafından çizilmiştir.
Abhazya Cumhuriyeti Devlet Bayrağı: Uzunluğuna olmak üzere yedi adet, dördü yeşil ve üçü beyaz çizgilerden oluşuyor. Beyaz çizgiler; Abhazya'nın maneviyatını, yeşil çizgiler (su yeşili) gençlik ve yaşamı simgeliyor.
Abhazya bayrağının solt üt köşesinde üç çizgi genişliğinde olmak üzere ve bayrağın %38'ini kapsayacak biçimde, taban rengi "erguvan" olan zemin üzerine yerleştirilen "açık el" ve yedi adet "yıldız" dan oluşuyor. VIII. Yüzyıl Abhazya Krallığının sembolü olan "açık el" beyaz renkte ve Abhazya'nın "kardeşliğe ve konukseverliğe" vermiş olduğu önemi simgeliyor. "Açık El" sembolünün üzerinde bulunan beyaz renkte yedi adet yıldız ise Abhazya'nın yedi tarihi bölgesini simgeliyor.
Çerkes Derneği
TURGUT ALTINOK DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde AK Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Turgut Altınok beraberindeki heyet ile birlikte 24 Mart Pazar günü derneğimizi ziyaret etti.
DUHAN KALKAN DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde AK Parti Çankaya Belediye Başkan Adayı Duhan Kalkan 21 Mart Perşembe akşamı derneğimizi ziyaret etti.
DÜZCE KAFKAS ANITI AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDIK!
Düzce Çerkeslerinin tarihsel sürecini sanatsal bir dille anlatan Düzce Kafkas Anıtı rölyefinin açılış töreni 16 Mart Cumartesi günü gerçekleştirildi.
HÜSEYİN CAN GÜNER DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi Çankaya Belediye Başkan Adayı Hüseyin Can Güner 10 Mart Pazar günü derneğimizi ziyaret etti.