Sonraki

Önceki

AB ve ABD Güney Osetya Seçimlerini Meşru Görmüyor


AB ve ABD Güney Osetya Seçimlerini Meşru Görmüyor

Avrupa Birliği ve ABD Pazar günü Güney Osetya’da yapılan başkanlık seçimlerini meşru görmüyor. AB ve ABD konuyla ilgili iki ayrı açıklama yaptı.


1990’larda Gürcistan’dan ayrılarak 2008 yılında Rusya ve birkaç başka ülke tarafından bağımsız bir devlet olarak tanınan Gürcistan’da geçtiğimiz Pazar günü başkanlık seçimleri yapıldı.

 

Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Temsilcisi Catherine Ashton’un basın müşavirliğinden şu açıklama yapıldı: “Gürcistan’ın ayrılıkçı bölgesi Güney Osetya’da yapılan seçimlerle ilgili olarak, Avrupa birliği bu seçimlerin yapılmasına dayanak teşkil eden anayasal ve yasal çerçeveyi tanımamaktadır.” Yazılı açıklamada ayrıca “Yüksek Temsilcilik Gürcistan’ın toprak bütünlüğüne  ve egemenliğine verdiği desteği yenilemektedir,” denildi.

 

Aynı şekilde, ABD sözcüsü Victoria Nuland şu açıklamayı yayınladı: “ABD Gürcistan’ın Abhazya bölgesinde 24 Mart’ta ve aynı şekilde Güney Osetya’da 25 Mart’ta yapılan de facto seçimleri tanımamaktadır.”

 

Açıklamada ayrıca "Gürcistan’ın uluslararası alanda tanınmış sınırları dahilindeki egemenlik ve toprak bütünlüğüne olan desteğimizi yeniliyoruz.. Ayrıca, Rusya’nın 2silahlı kuvvetlerin çatışma öncesi konumlarına geri çekilmesi ve insani yardımların Abhazya ve Güney Osetya’ta serbest ulaşımı da dahil olmak üzere 2008 ateş-kes anlaşmasında üstlendiği bütün yükümlülükleri yerine getirmesini ivedilikle istiyoruz,” denildi.

 

Kesin olmayan sonuçlara göre Güney OSetya Devlet Güvenlik Konseyi eski başkanı Leonid Tibilov 25 Mart’taki seçimlerde  %42.48 oy alarak ilk tur için gerekli %50 sınırın altında kalırken en yakın rakibi insan hakları ombudsmanı David Sanakoyev %24.58 oy aldı.
İkinci tur seçimler 8 Nisan tarihinde gerçekleştirilecek.

 

Kaynak: http://en.rian.ru

11559 kişi görüntüledi. Yazıcı Sürümü
İçeriği Paylaş: