Sonraki

Önceki

​8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN


​8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

8 Mart 1857 tarihinde New York’ta 40.000 dokuma işçisi kadın daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir greve başlamış ancak polisin işçilere saldırması, işçilerin fabrikaya kilitlenmesi ve ardından çıkan yangın sebebiyle 129 kadın işçi yanarak can vermiştir. Bu olayı anmak üzere 8 Mart 1908’de düzenlenen eyleme 40.000 tekstil işçisi kadın katılır. “Büyük kadın yürüyüşü” olarak anılan bu eylemde kadın işçiler, daha iyi çalışma koşulları, kadınlara oy hakkı ve çocuk emeğine son verilmesi gibi talepleri dile getirmiştir.

1910 yılında Kopenhag’ta ve 1921'de Moskova'da gerçekleştirilen uluslararası kadınlar konferanslarında da bu günün “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” olarak belirlenmesine karar verilmiştir. Ülkemizde de 1921 yılında kutlanmaya başlanan 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından da "Dünya Kadınlar Günü" olarak 1977 tarihinde kabul edilmiştir.

Toplumun yarısını oluşturan kadınların vermiş olduğu bu mücadeleyi daha anlamlı kılmak, toplum içerisindeki yerlerini güçlendirmek ve her alandaki katılımlarını arttırmak için tüm sivil toplum örgütleri olarak çaba göstermemiz gerektiğine inanıyoruz. Her gün yüzlerce kadının psikolojik ve fiziksel şiddete maruz kaldığı, öldürüldüğü ya da tecavüz edildiği bu dünyada, çocuklarımızı daha bilinçli yetiştirerek onların bu konudaki duyarlılığını ve farkındalığını arttırmalıyız.

Kadınların kamusal alanda rol almaları, karar verici konumda olmaları, toplumsal cinsiyet eşitsizliğine maruz kalmadan adil, eşit, özgür ve huzurlu bir dünyada yaşamaları dileğiyle, tüm kadınların “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü”nü kutluyoruz.

705 kişi görüntüledi. Yazıcı Sürümü
İçeriği Paylaş: