8 MART BALKAR SÜRGÜNÜ'NDE HAYATINI KAYBEDENLERİ RAHMETLE ANIYORUZ!
![8 MART BALKAR SÜRGÜNÜ'NDE HAYATINI KAYBEDENLERİ RAHMETLE ANIYORUZ!](https://www.cerkes.org.tr/images/articles/large/88424865_2930948853630726_6352606670618624000_n.jpg)
8 MART BALKAR SÜRGÜNÜ'NDE HAYATINI KAYBEDENLERİ RAHMETLE ANIYORUZ!
76 yıl önce bugün, Balkar halkının tamamı vatanlarından koparılıp Orta Asya'ya sürgün edilmek için önceden hazırlanmış kamyonlarla Nalçik tren istasyonuna götürüldü. 8 Mart 1944'te başlayan sürgün ve soykırım sürecinde Orta Asya'daki yerleşim yerlerine 14 kademede (1948 yılı sonuna kadar) 37.713 Balkar gönderildi. Sürgün edilenlerin % 52'si çocuk, % 30'u kadın, % 18'i erkekti. Herkesin hazırlanmak için sadece 20 dakikası ve yanına yarım kiloluk eşya alma hakkı vardı. 18 gün süren yolcukta yolda ölen insanlar demiryolu kenarına gömüldü veya askerler tarafından atıldı.
14 Mart 1944'te Beria, sürgünün "başarılı" bir şekilde yapıldığına dair merkez büroya rapor verdi ve 22 Ağustos 1944'te Balkarların sürgününü gerçekleştiren askerler arasından 109 kişi seçilerek törenle madalya verildi.
Bugün, sürgünü yaşayan Balkarlar bu acı olayı gözyaşlarıyla hatırlıyorlar. Sürgünün 76. yılında Balkar kardeşlerimizin acısını paylaşıyor, bir daha böyle acıların yaşanmamasını diliyor ve sürgün yollarında hayatını kaybedenleri rahmetle anıyoruz.
TURGUT ALTINOK DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde AK Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Turgut Altınok beraberindeki heyet ile birlikte 24 Mart Pazar günü derneğimizi ziyaret etti.
DUHAN KALKAN DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde AK Parti Çankaya Belediye Başkan Adayı Duhan Kalkan 21 Mart Perşembe akşamı derneğimizi ziyaret etti.
DÜZCE KAFKAS ANITI AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDIK!
Düzce Çerkeslerinin tarihsel sürecini sanatsal bir dille anlatan Düzce Kafkas Anıtı rölyefinin açılış töreni 16 Mart Cumartesi günü gerçekleştirildi.
HÜSEYİN CAN GÜNER DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi Çankaya Belediye Başkan Adayı Hüseyin Can Güner 10 Mart Pazar günü derneğimizi ziyaret etti.