7. FETHİYE ÇERKES KÜLTÜR FESTİVALİ / Akdeniz Buluşması
![7. FETHİYE ÇERKES KÜLTÜR FESTİVALİ / Akdeniz Buluşması](https://www.cerkes.org.tr/images/news/large/fcf.jpg)
7. FETHİYE ÇERKES KÜLTÜR FESTİVALİ / Akdeniz Buluşması
“Varsın bulsun sizi diye
Uçurduk merhabalarımızı güvercinlere”
Ataları, Kafkasların eteklerinden kopup gelmiş bir avuç Çerkes, yaşadıkları Fethiye’de küçük bir buluşmayla başlattı yedi yıl önce bu festivali... Festivalin ilk adı “Fethiye Çerkesleri Kültür Buluşması”ydı. Sonra hep büyüyerek her yıl yenilendi, kabına sığamaz oldu. Sadece Türkiye’den değil, yurt dışından da katılımcılar artınca bu yıl adı “Akdeniz Buluşması” oldu. Bizler inanıyoruz ki, her yıl artarak çoğalan festival katılımcıları önümüzdeki yıllarda uluslar arası festivalin temelini atıyorlar.
Bu festival, binlerce yıl gerilere gidip, binlerce yıl gerilerden gelen dostlarla yaşanan kederleri, sevinçleri, en önemlisi de ortak kültürümüzü binlerce yıl ötedeki dostlarımıza, çocuklarımıza aktarmayı amaçlıyor. Biz bunun için varız bu festivalde; güzellikleri ve değerleri korumak, çocuklarımıza, çocuklarımızın çocuklarına ve gelecek kuşaklara aktarmak için…
Festival buluşma noktası için Fethiye’nin seçilmesi de tesadüf değildi. Coğrafi yapısı Kafkasya’yı andıran bu yöre de, etrafı yüksek dağlarla çevrili, Batı Torosların Akdeniz’e uzanan son karlı yamaçlarının hemen altında uzanıyor. Yüreğimizde hiç sönmeyen Kafkasya ateşini bir nebze olsun hafifleten bir fotoğraf karesi âdeta...
Festivalimiz, bu yıl sadece bir gün olarak organize edildi ama önümüzdeki yıllarda üç-dört gün, hatta bir haftayı bulan etkinliklere dönüştürmeyi hedefliyoruz. Festivalimizde bu yıl da mızıka nağmeleri eşliğinde Çerkes yemekleri yarışması, folklor gösterileri, çocuk oyunları, figür yarışması, sürpriz sanatçı ve konuklarımız olacak.
Festivalimizde bu yıl da geleneksel, ücretsiz tavuklu pilavı ve yemek yarışmasından sonra o güzelim tatları beraberce paylaşacağız. Festival coşkusunu paylaşmanın mutluluğunu yaşayacağız; çünkü hayat paylaşılınca güzel…
www.fethiyecerkesfestivali.com e-posta: info@fethiyecerkesfestivali.com
TURGUT ALTINOK DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde AK Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Turgut Altınok beraberindeki heyet ile birlikte 24 Mart Pazar günü derneğimizi ziyaret etti.
DUHAN KALKAN DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde AK Parti Çankaya Belediye Başkan Adayı Duhan Kalkan 21 Mart Perşembe akşamı derneğimizi ziyaret etti.
DÜZCE KAFKAS ANITI AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDIK!
Düzce Çerkeslerinin tarihsel sürecini sanatsal bir dille anlatan Düzce Kafkas Anıtı rölyefinin açılış töreni 16 Mart Cumartesi günü gerçekleştirildi.
HÜSEYİN CAN GÜNER DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi Çankaya Belediye Başkan Adayı Hüseyin Can Güner 10 Mart Pazar günü derneğimizi ziyaret etti.