5 KASIM 1977 - UNUTMADIK, UNUTMAYACAĞIZ
![5 KASIM 1977 - UNUTMADIK, UNUTMAYACAĞIZ](uploads/__site/haberler/screenshot_3.jpg)
5 KASIM 1977 - UNUTMADIK, UNUTMAYACAĞIZ
Kafkas derneklerinin sorunlarına ortak çözümler bulunması, birleşme arayışlarının ve federasyonlaşma çalışmalarının başlatılması amacıyla Türkiye’deki Kafkas dernekleri 5 Kasım 1977 tarihinde Ankara Kuzey Kafkasya Kültür Derneği’nde bir araya geldi.
Yapılan toplantının ardından dernekten ayrılan ve durakta bekleyen gençlerin üzerine kimliği belirsiz kişilerce ateş açıldı ve dört gencimiz yaralandı. Bu saldırıda Balıkesir’den, geceye misafir olarak katılan Tsey Mahmut Özden hayatını kaybetti. Çok kısa bir süre içerisinde olay yerine polisin gelmesine rağmen saldırganlar yakalanmadığı gibi saldırıya uğrayan gençlerimizin üstü aranarak gençlerimiz karakola götürüldü.
Saldırının amacı herkes tarafından da bilindiği üzere; halkımızın ulusal ve kültürel mücadelesine katkı sağlayacak toplantılara, derneklerimizin birlik çalışmalarına ve demokratik hak mücadelesine henüz başındayken engel olmak, yükselen sesimizi susturmaktı.
Tsey Mahmut Özden'in hayatına mal olan bu faili meçhul saldırıyla, Çerkes örgütlenmesini bir üst seviyeye taşıyacak olan federasyonlaşma girişimi baltalanmış ve geciktirilmiş olsa da derneğimizin demokratik mücadele azmi hiçbir zaman azalmamış, halkımız ulusal ve kültürel mücadelesine yıllarca devam etmiştir.
5 Kasım 1977 tarihi, Ankara Çerkes Derneği tarafından hiçbir zaman unutulmadı, unutulmayacak. Kimden ve nereden gelmiş olursa olsun bu alçakça saldırıyı bir kez daha şiddetle kınıyor, hayatını kaybeden Tsey Mahmut Özden'i vefatının 44. yılında rahmetle anıyoruz.
TURGUT ALTINOK DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde AK Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Turgut Altınok beraberindeki heyet ile birlikte 24 Mart Pazar günü derneğimizi ziyaret etti.
DUHAN KALKAN DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde AK Parti Çankaya Belediye Başkan Adayı Duhan Kalkan 21 Mart Perşembe akşamı derneğimizi ziyaret etti.
DÜZCE KAFKAS ANITI AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDIK!
Düzce Çerkeslerinin tarihsel sürecini sanatsal bir dille anlatan Düzce Kafkas Anıtı rölyefinin açılış töreni 16 Mart Cumartesi günü gerçekleştirildi.
HÜSEYİN CAN GÜNER DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi Çankaya Belediye Başkan Adayı Hüseyin Can Güner 10 Mart Pazar günü derneğimizi ziyaret etti.