Sonraki

Önceki

5 KASIM 1977 - TSEY MAHMUT ÖZDEN'İ RAHMETLE ANIYORUZ


5 KASIM 1977 - TSEY MAHMUT ÖZDEN'İ RAHMETLE ANIYORUZ

“Sesler gittikçe azalıyor, kuşlar azalıyor

ve ne zaman yolum düşse vurulduğun yere

kızgın bir halka oluyor boynumda o sokak

Hüznü yalnız atlarımız duyuyor artık”

Kafkas derneklerinin sorunlarına ortak çözümler bulunması, birleşme arayışlarının ve federasyonlaşma çalışmalarının başlatılması amacıyla Türkiye’deki Kafkas dernekleri 5 Kasım 1977 tarihinde Ankara Kuzey Kafkasya Kültür Derneği’nde bir araya gelmişlerdi.

Yapılan toplantının ardından dernekten ayrılan ve durakta bekleyen gençlerin üzerine kimliği belirsiz kişilerce ateş açılmış ve 4 gencimiz çeşitli yerlerinden yaralanmış ve Balıkesir’den geceye misafir olarak katılan Tsey Mahmut Özden hayatını kaybetmişti. Çok kısa bir süre içerisinde olay yerine polisin gelmesine rağmen saldırganlar yakalanmadığı gibi saldırıya uğrayan gençlerimizin üstü aranarak karakola götürülmüştü.

Saldırının amacı herkes tarafından da bilindiği üzere; halkımızın ulusal ve kültürel mücadelesine katkı sağlayacak toplantılara, derneklerimizin birlik çalışmalarına ve demokratik hak mücadelesine henüz başındayken engel olmak, yükselen sesimizi susturmaktı.

Tsey Mahmut Özden'in hayatına mal olan bu faili meçhul saldırıyla, Çerkes örgütlenmesini bir üst seviyeye taşıyacak olan federasyonlaşma girişimi baltalanmış ve geciktirilmiş olsa da derneğimizin demokratik mücadele azmi hiçbir zaman azalmamış, halkımız ulusal ve kültürel mücadelesine yıllarca devam etmiştir.

5 Kasım tarihi Ankara Çerkes Derneği tarafından hiçbir zaman unutulmadı ve unutulmayacaktır. Aradan yıllar geçmesine rağmen kimden ve nereden gelmiş olursa olsun bu alçakça saldırıyı bir kez daha şiddetle kınıyor, hayatını kaybeden Tsey Mahmut Özden'i rahmetle anıyoruz.

2118 kişi görüntüledi. Yazıcı Sürümü
İçeriği Paylaş: