23 ŞUBAT 1944 VAYNAKH (ÇEÇEN-İNGUŞ) SÜRGÜNÜ DERNEĞİMİZDE ANILDI
![23 ŞUBAT 1944 VAYNAKH (ÇEÇEN-İNGUŞ) SÜRGÜNÜ DERNEĞİMİZDE ANILDI](https://www.cerkes.org.tr/images/articles/large/88166318_2910454172346861_6388574865649041408_n.jpg)
23 ŞUBAT 1944 VAYNAKH (ÇEÇEN-İNGUŞ) SÜRGÜNÜ DERNEĞİMİZDE ANILDI
Derneğimizin ev sahipliğinde Vaynakh Gençlik Birliği’nin organizasyonu ile gerçekleştirilen 23 Şubat 1944 Vaynakh Sürgünü anma etkinliği 22 Şubat Cumartesi akşamı yoğun bir katılımla yapıldı. Yarım milyondan fazla insanın vatanlarından sürüldüğü, sürgün edilen halkın yarısından fazlasının yaşamını yitirdiği bu katliamda hayatını kaybedenleri anmak ve yaşanan bu acıları unutturmamak amacıyla düzenlenen etkinlikte Çeçen-İnguş Sürgünü’nün tarihsel boyutu, sürgün yollarında çekilen acılar ve sürgün sonrası hayatta kalabilenlerin tanıklık ettiği vatana dönüş hikayeleri yapılan sunumlar eşliğinde katılımcılarla paylaşıldı.
AKP Çorum eski milletvekili Saim USLU ve KAFKASDER genel başkanı Ali VİSKHADZİYEV’in de katıldığı anma etkinliğinde açılış konuşmasını yapan Dernek başkanımız Bislan JALOUQA; yaşanılan bu ortak acıların hiçbir zaman unutulmaması gerektiğini ve her ne kadar farklı örgütlenmelerimiz olsa da böyle acı günlerde birlikte olmamızın Kuzey Kafkasyalı halkların kardeşliği açısından çok önemli olduğunu belirtti.
Katılımcıların yüreklerine dokunan sunum ve anlatımlarıyla bizlere bu anlamlı etkinliği hazırlayan Vaynakh Gençlik Birliği’ne duyarlılıkları ve emekleri için bir kez daha teşekkür ediyoruz.
TURGUT ALTINOK DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde AK Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Turgut Altınok beraberindeki heyet ile birlikte 24 Mart Pazar günü derneğimizi ziyaret etti.
DUHAN KALKAN DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde AK Parti Çankaya Belediye Başkan Adayı Duhan Kalkan 21 Mart Perşembe akşamı derneğimizi ziyaret etti.
DÜZCE KAFKAS ANITI AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDIK!
Düzce Çerkeslerinin tarihsel sürecini sanatsal bir dille anlatan Düzce Kafkas Anıtı rölyefinin açılış töreni 16 Mart Cumartesi günü gerçekleştirildi.
HÜSEYİN CAN GÜNER DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi Çankaya Belediye Başkan Adayı Hüseyin Can Güner 10 Mart Pazar günü derneğimizi ziyaret etti.