Sonraki

Önceki

​14 MART ADIGE DİL GÜNÜ KUTLU OLSUN!


​14 MART ADIGE DİL GÜNÜ KUTLU OLSUN!

14 Mart 1853 tarihinde Бырсей Умар (Bırsey Wumar) tarafından Adıgece ilk alfabe ve sözlük yayınlanmıştır. Adigey Cumhuriyeti Parlamentosu 2000 yılında, 14 Mart tarihinin Adıge Dili Günü olarak kutlanmasına karar vermiştir. 2003 yılında Dünya Çerkes Birliği aldığı bir kararla 14 Mart’ı “Adıge Dili ve Edebiyatı Günü” ilan etmiştir.

Özellikle cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren çeşitli dönemlerde uygulanan asimilasyon politikaları sonucu anadilimiz diasporada unutturulmaya çalışılmış, aileler üzerinde baskı oluşturularak Adıgece’nin ve diğer Kafkas dillerinin yeni kuşaklara aktarılması engellenmeye çalışılmıştır. Ayrıca gün geçtikçe üniterleşme yolunda ilerleyen Rusya Federasyonu’nda 3 Ağustos 2018 tarihinde devlet başkanı tarafından onaylanan “Rusya Federasyonu’nda Eğitim Üzerine Federal Yasa’da Değişiklik Yasası” ile Anavatanımızda yaşayan otokton halkların dillerinin eğitimi önemli ölçüde ellerinden alınmış, cumhuriyetlere adını veren halkların anadilleri eğitim sisteminde tamamen “seçmeli” hale getirilmiştir.

Geçmişte yaşadığımız ve özellikle anavatanımızda devam eden baskı ve asimilasyon politikalarının karşısında anadilimizi yaşatma ve gelecek kuşaklara aktarma mücadelemizin artarak devam edeceği ümidiyle tüm toplumumuzun 14 Mart Adıge Dil Günü’nü kutluyoruz.

АДЫГЭбЗЭМРЭ АДЫГЭ ТХЫБЗЭМ И МАХУЭМК|Э ДЫНЫВОХЪУЭХЪУ!

1018 kişi görüntüledi. Yazıcı Sürümü
İçeriği Paylaş: