«Си бзэ, си псэ, си дуней»
14 Mart 1853... 14 Mart, Bersey Wumar tarafından günümüzde kullandığımız Adıge Alfabesi’nin yayımlanışının yıldönümü, Adıgecenin (tekrar) yazılı hale geldiği bir dönüm noktası...
Günümüzde yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan Adıgece, Adıge halkının binlerce yıllık deneyim ve kültürünün ürünü. Tüm insanlığın önemli bir varlığı olan Adıgecenin korunması ve geliştirilmesi için 14 Mart, 2000 yılından beri Adıge Cumhuriyeti’nde Adıge Dili ve Yazısı Günü olarak kutlanıyor.
Bu önemli günde ''Adigebze konuşma ve Adigebze okuma-yazma''nın önemini tekrar vurgulamak, bu günü kutlamak için 18 Mart Cumartesi akşamı saat 19:30'da sizleri Çerkes Derneğine bekliyoruz. Programda ; dil kursları katılımcıları tarafından Adigebze şiirler, konuşmalar, miniklerimiz tarafından şiirler ve şarkılar,derneğimiz gençlerinden şarkı, derneğimiz koro grubu ve Çerkesçe Rap sanatçısı Surhay Göç'den adiğece şarkılar yer alacaktır.
Cumartesi akşamı bütün kültür dostlarını bu etkinliğe bekliyoruz.
TURGUT ALTINOK DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde AK Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Turgut Altınok beraberindeki heyet ile birlikte 24 Mart Pazar günü derneğimizi ziyaret etti.
DUHAN KALKAN DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde AK Parti Çankaya Belediye Başkan Adayı Duhan Kalkan 21 Mart Perşembe akşamı derneğimizi ziyaret etti.
DÜZCE KAFKAS ANITI AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDIK!
Düzce Çerkeslerinin tarihsel sürecini sanatsal bir dille anlatan Düzce Kafkas Anıtı rölyefinin açılış töreni 16 Mart Cumartesi günü gerçekleştirildi.
HÜSEYİN CAN GÜNER DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi Çankaya Belediye Başkan Adayı Hüseyin Can Güner 10 Mart Pazar günü derneğimizi ziyaret etti.