14 Mart Adıge Dil Günü Derneğimizde Kutlandı
14 Mart Adıge Dil Günü Derneğimizde Kutlandı
14 Mart 1853 tarihi, Bersey Wumar tarafından günümüzde kullandığımız AdıgeAlfabesi’nin yayımlanışının yıldönümüdür. Başka bir deyişle Adıgecenin (tekrar) yazılı hale geldiği bir dönüm noktası..
Günümüzde yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan Adıgece, Adıge halkının binlerce yıllık deneyim ve kültürünün ürünüdür. Tüm insanlığın önemli bir varlığı olan Adıgecenin korunması ve geliştirilmesi için 14 Mart, 2000 yılından beri Adıge Cumhuriyeti’nde Adıge Dili ve Yazısı Günü olarak kutlanmaktadır.
Bu önemli günde ''Adigebze konuşma ve Adigebze yazma'' nın önemini tekrar vurgulamak, bu günü kutlamak için 16 Mart Cumartesi akşamı Çerkes Derneği’ nde bir program düzenlendi. Derneğimizde verilmekte olan dil kurslarına katılan kursiyerlerimizin hazırladığı, tamamen anadilde sunulan programda, öncelikle Adıge diline dairalfabe çalışmalarına, tarihçesine, günümüzdeki kullanımına ve konuşulduğu coğrafyalara dair bilgiler aktarıldı. Yazıların, şiirlerin paylaşıldığı gecede, müzik grubumuz da anadildeki şarkılarla gecemize ayrı bir renk kattı. Gecede emeği geçen bütün kursiyerlerimize, dil kursu öğretmenlerimize, anadili yaşatmak adına sahip çıkan, katkı verme çabasında olan insanlarımıza ve değerli üyelerimize teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Saygılarımızla,
Ankara Çerkes Derneği
TURGUT ALTINOK DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde AK Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Turgut Altınok beraberindeki heyet ile birlikte 24 Mart Pazar günü derneğimizi ziyaret etti.
DUHAN KALKAN DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde AK Parti Çankaya Belediye Başkan Adayı Duhan Kalkan 21 Mart Perşembe akşamı derneğimizi ziyaret etti.
DÜZCE KAFKAS ANITI AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDIK!
Düzce Çerkeslerinin tarihsel sürecini sanatsal bir dille anlatan Düzce Kafkas Anıtı rölyefinin açılış töreni 16 Mart Cumartesi günü gerçekleştirildi.
HÜSEYİN CAN GÜNER DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi Çankaya Belediye Başkan Adayı Hüseyin Can Güner 10 Mart Pazar günü derneğimizi ziyaret etti.