1 AĞUSTOS ANAVATANA DÖNÜŞ GÜNÜ KUTLU OLSUN!
![1 AĞUSTOS ANAVATANA DÖNÜŞ GÜNÜ KUTLU OLSUN!](https://www.cerkes.org.tr/images/articles/large/ankaracerkesdernegi_20200801_025302_0.jpg)
1 AĞUSTOS ANAVATANA DÖNÜŞ GÜNÜ KUTLU OLSUN!
1 AĞUSTOS ANAVATANA DÖNÜŞ GÜNÜ KUTLU OLSUN!
1998 yılında Yugoslavya’nın dağılmasıyla çıkan iç savaş sonucunda Kosova'da yaşayan Adıgeler, o dönemki Adıgey Cumhurbaşkanı Carım Aslan'ın çabalarıyla Adıgey Cumhuriyeti’ne getirilmişti. Anavatana dönen kardeşlerimiz için Maykop şehri yakınında Mafehable köyü inşa edilmişti. Bu olay Çerkes sürgünü ve soykırımının ardından gerçekleşen ilk kitlesel dönüş hareketi olarak tarihteki yerini almıştır.
Bu tarihi olay vesilesi ile toplumumuzun 1 Ağustos Anavatana Dönüş Günü'nü kutluyor, dönemin Adıgey Cumhuriyeti başkanı Carım Aslan’ın konuyla ilgili yorumlarını hatırlıyoruz:
"Küçük bir Adıge grubunun Kosova’dan anavatana dönüşleri tüm dünya Adıgelerini gururlandırdı. Bu olay tarihi bir haksızlığın düzeltilmesidir. Dünyada Adıgelerin karşılaştığı ulusal yok oluş felaketini yaşayan başka bir halk yoktur. Bugüne kadar da dünya bunu bilmiyordu ama artık öğrendi."
TURGUT ALTINOK DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde AK Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Turgut Altınok beraberindeki heyet ile birlikte 24 Mart Pazar günü derneğimizi ziyaret etti.
DUHAN KALKAN DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde AK Parti Çankaya Belediye Başkan Adayı Duhan Kalkan 21 Mart Perşembe akşamı derneğimizi ziyaret etti.
DÜZCE KAFKAS ANITI AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDIK!
Düzce Çerkeslerinin tarihsel sürecini sanatsal bir dille anlatan Düzce Kafkas Anıtı rölyefinin açılış töreni 16 Mart Cumartesi günü gerçekleştirildi.
HÜSEYİN CAN GÜNER DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi Çankaya Belediye Başkan Adayı Hüseyin Can Güner 10 Mart Pazar günü derneğimizi ziyaret etti.