"1 Ağustos Anavatan'a Dönenler Günü" Söyleşisi Düzenlendi
"1 Ağustos Anavatan'a Dönenler Günü" Söyleşisi Düzenlendi
1 Ağustos Anavatana Dönenler Günü kapsamında derneğimizde düzenlediğimiz “Kosovalı ve Suriyeli Çerkeslerin Anavatana Dönüş Olgusu Bağlamında Kitlesel Dönüş Fikrine Güncel Bakış” konulu söyleşimiz 01/08/2019 Perşembe günü üyelerimizin yoğun ve aktif katılımıyla gerçekleşti.
Derneğimizin eski başkanlarından sayın Fahri Huvaj “Kosovalı Çerkeslerin Adigey Cumhuriyeti'ne Geri Dönüşü” başlıklı bir sunum yaptı. Huvaj, Kosovalı Çerkeslerin Mafehabl Köyü'ne yerleştirilmesi sürecini detaylıca anlattı ve dönemin Adigey Cumhurbaşkanı Carım Aslan’ın liderliğinde yerel idarenin ve halkın Kosovalı dönüşçülere olan desteğini değerlendirdi. Ayrıca anavatan olgusunun ne anlama geldiğini ve Diaspora-Anavatan ilişkilerinin sivil toplum ve devlet ilişkilerinde nasıl ele alınması gerektiği konusunda kendi kanaatlerini paylaştı.
Dernek Başkanımız Bislan Jalouqa ise Suriyeli Çerkeslerin "Anavatana Dönüş" sürecini Kosovalı Çerkesler örneğiyle karşılaştırmalı bir şekilde anlattı. Jalouqa, Çerkes Cumhuriyetleri yerel idarelerinin ve Perit Xase gibi sivil toplum kuruluşlarının rolüne de değindi. Bunun yanı sıra Çerkeslerin, bugüne kadar yaşanan kitlesel ve bireysel dönüş örneklerinin tüm yönleriyle masaya yatırılması gerektiğini ve dönüş fikrinin duygusallıktan uzak, günümüz gerçekleriyle ele alınması gerektiğini vurguladı.
Çerkes Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve düşünsel faaliyetler sorumlusu Ageça Taha Bayguneş ise Suriyeli Abazaların ve Adigelerin Abhazya'ya geri dönüş sürecinde Abhazya devletinin yürüttüğü faaliyetler hakkında bilgi verdi. Suriyeli geri dönüşçülerin adaptasyon ve entegrasyon süreçleri hususunda Abhazya’dan aldığı bilgileri paylaşan Baygüneş, Abhazya’ya gerçekleşebilecek yeni geri dönüş hareketleri konusunda diaspora kurumlarının rolüne dair beklentileri dile getirdi.
Dinleyicilerin soru ve görüşleri ile devam eden söyleşi programının sonunda, Kaf-Dav’ın derneğimize hediye ettiği Gazi Çemişo’nun “Dönüşün İlk Adımları” kitabı katılımcılara ücretsiz olarak dağıtıldı.
TURGUT ALTINOK DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde AK Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Turgut Altınok beraberindeki heyet ile birlikte 24 Mart Pazar günü derneğimizi ziyaret etti.
DUHAN KALKAN DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde AK Parti Çankaya Belediye Başkan Adayı Duhan Kalkan 21 Mart Perşembe akşamı derneğimizi ziyaret etti.
DÜZCE KAFKAS ANITI AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDIK!
Düzce Çerkeslerinin tarihsel sürecini sanatsal bir dille anlatan Düzce Kafkas Anıtı rölyefinin açılış töreni 16 Mart Cumartesi günü gerçekleştirildi.
HÜSEYİN CAN GÜNER DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yaklaşmakta olan 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi Çankaya Belediye Başkan Adayı Hüseyin Can Güner 10 Mart Pazar günü derneğimizi ziyaret etti.