Sonraki

Önceki

Kaffed: "Çerkes Soykırımı Tanınsın"


Kaffed: "Çerkes Soykırımı Tanınsın"

Çerkes sürgünü ve soykırımının 148. yıldönümü kapsamında yaklaşık 10 gündür farkındalık çalışmaları yapan Kaffed Genel Başkanı Vacit Kadıoğlu NTV Televizyonunda "Bugün Yarın" programına katıldı.

 

Kadıoğlu programda Çerkeslerin 19. yüzyılda yaşadıkları trajediyi sürgün ve soykırım olarak niteledi. Tarihi süreç hakkında kısa bir bilgilendirme yapan Kadıoğlu, ne kadar uzun zaman geçerse geçsin Çerkeslerin bu soykırımı unutmadığını, 20 Mayıs'ta İstanbul Beşktaş'ta yapılan etkinlikte Çerkeslerin soykırımı lanetlediklerini söyledi. Kaffed'e bağlı bütün derneklerde anma toplantılarının yapılmakta olduğunu söyleyen Kadıoğlu, Çerkes soykırımın tanınması talebinde bulundu.

 

Kadıoğlu konuşmasına Çerkeslerin bugüne yönelik taleplerinden de bahsetti. Yeni anayasadan daha fazla özgürlük bekledikerini ve anadil eğitimi taleplerini dile getirerek dillerini, kültürlerini kaybetmek üzere olan Çerkeslerin devlet desteğiyle kültürlerinin korunması gerektiğini ifae etti.

 

Son olarak Soçi olimpiyatları konusuna değinen Kadıoğlu Soçi olimpiyatlarıyla ilgili çekincelerinden bahsetti. Adalet sağlanmadığı, Rusya Çerkes soykırımını tanıyıp özür dilemediği sürece Çerkeslerin bu olimpiyatlara karşı olacağını ifade etti. Soçi tarihi Çerkes toprağı olmasına rağmen, Çerkeslerin yok sayıldığı, Çerkesler konusuna hiç değinilmeden bu olimpiyatların yürütülmesinin kabul edilemez olduğunu ifade etti.

 

Kadıoğlu son olarak bütün küresel güçlerin Kafkasya üzerinden ellerini çekmesi ve Çerkeslerin kendi kaderlerini tayin hakkına saygı duyulması talebinde bulundu. Son sözlerini ise Adigece söyledi.

11698 kişi görüntüledi. Yazıcı Sürümü
İçeriği Paylaş: