Sonraki

Önceki

Arubika Süleymanova Sınırdışı Edilemez !


Arubika Süleymanova Sınırdışı Edilemez !

1959 Çeçenistan doğumlu, Rusya Federasyonu vatandaşı Arubika Süleymanova; 16.02.2015 tarihinde İstanbul Yabancılar Şube Müdürlüğü’ne ikamet tezkeresinin süresini uzatmak için başvurduğunda gözetim altına altına alınmak üzere Kumkapı Polis Merkezi Yabancılar Şubesi Misafirhanesi’ne gönderilmiştir. Alınan kararda Süleymanova'nın kamu düzeni açısından tehdit oluşturduğu, kaçma ve kaybolma riski bulunduğundan dolayı sınır dışı etmek üzere bir ay süre ile Geri Gönderme Merkezi’nde gözetim altına alındığı belirtilmiştir.

Arubika Süleymanova, 05.06.2012 tarihinde Azerbaycan Bakü’den Türkiye’ye tamamen yasal yollardan giriş yapmıştır. 2012 yılının sonunda 3 aylık deport işlemi yapılmış, bunun üzerine kendisi cezasını ödeyip çıkmış, 3 aylık süre sonunda Türkiye’ye yasal yollardan geri gelmiş, üstelik bu olaydan sonra da oturma izni almıştır.

İki çocuğunu Çeçenistan’ın özgürlük mücadelesinde şehit vermiş olan, 5 torun sahibi ev hanımı Arubika Suleymanova alıkonulduğu tarihten bu yana son derece olumsuz koşullarda, fuhuş dahil çok çeşitli sebeplerden dolayı tutulan yaklaşık 50 kişilik bir koğuşta “yaşamaktadır”. Kendisi bizzat ikamet süresini uzatmak için İstanbul Yabancılar Şube Müdürlüğü’ne gitmiş olmasına rağmen, “kaçma ve kaybolma riski” bahane edilerek insanlık dışı koşullarda gözetim altındadır.

Kaçma riski, kaybolma riski yoktur. Ailesinden geri kalanı olarak eşi, iki oğlu, iki gelini ve torunlarıyla İstanbul Başakşehir’deki adresinde ikamet etmektedir.

Arubika Süleymanova’nın Rusya’ya veya üçüncü bir ülkeye iadesi Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre suçtur, hukuk dışıdır. Çünkü, Türkiye’nin 1961 yılından beri taraf olduğu Mültecilerin Hukuki Durumuna Dair Cenevre Sözleşmesi ve Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu uyarınca hiç kimse, ölüm tehditi veya işkence görme ihtimali ile karşı karşıya olduğu ülkeye zorla gönderilemez.

Bununla birlikte Arubika Süleymanova’nın tek böbreği yoktur ve ileri derece şeker hastasıdır. Bununla ilgili hastane raporları avukatı aracılığıyla yetkili mercilere sunulmuştur. Şeker hastalığıyla ilgili olarak diyet yemek verilmemektedir. Gözetim altına alınırken düzenlenen sağlık raporu tercümansız bir şekilde hazırlanmış ve Süleymanova’nın hiçbir sağlık sorunu ve şikayeti olmadığı yazılmıştır.

Baştan sona hukuksuzca ve son derece vicdansızca ilerleyen bu olayın takipçisi olacağımızı belirtiyor, tüm kurumlarımızı ve insan haklarına duyarlı kuruluşları sessiz kalmamaya davet ediyoruz.

*Olayla ilgili change.org üzerinden yürütülen imza kampanyası:

https://www.change.org/p/ba%C5%9Fbakan-ahmet-davuto%C4%9Flu-arubika-suleymanova-sinir-di%C5%9Fi-edilemez?recruiter=38117499&utm_source=share_petition&utm_medium=facebook&utm_campaign=share_facebook_responsive&utm_term=des-lg-share_petition-no_msg&fb_ref=Default

8246 kişi görüntüledi. Yazıcı Sürümü
İçeriği Paylaş: